Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Gegužės 3-iosios Konstitucijos reikšmė Lietuvos ir Lenkijos santykiams tada ir dabar

2021-05-04, Antradienis 09:10
Raigardas Musnickas

Lietuva ir Lenkija mini Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines. 1791 m. Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo pirmoji parlamentiniu būdu priimta rašytinė konstitucija Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje.

Konstitucijos priėmimą Rusija suprato kaip iššūkį – nedelsdama užpuolė Abiejų Tautų Respubliką pasiųsdama į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritoriją 37 tūkst. karių. Prasidėjo karas. Abiejų Tautų Respublikos kariuomenė pasitraukė iš Vilniaus ir Kauno, kur veikiai įžygiavo Rusijos armija.

Kilo pilietinis pasipriešinimas – bajorija, miestiečiai rinko lėšas, kaupė ginklus pasipriešinimui, kuris virto istoriniais Abiejų Tautų Respublikos sukilimais. Konstitucija galiojo iki 1792 m. lapkričio 23 d., kai ją panaikino Gardino Seimas. Vėliau sekė du Abiejų Tautų Respublikos padalijimai, padėję tašką bendros Lietuvos ir Lenkijos valstybės istorijoje.

Diskutuoja Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas ir kultūros istorikas Aurimas Švedas.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai