Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar padėtų ekonomikai 2,5 dienų savaitgalis?

2020-04-30, Ketvirtadienis 13:05
Aistė Čiučiurkaitė

Kinija paskelbė, kad daug šalies provincijų ir miestų paskelbė įvedančios 2,5 dienos savaitgalius, kad padidintų žmonių vartojimą ir turizmą. To siekiama, norint atsigauti po viruso krizės Kinijos ekonomikai.

Kinai įpratę rinktis ilgesnes darbo valandas ir dienas mainais į aukštesnį atlyginimą. Šioje šalyje egzistuoja tokios darbo savaitės pavadinimas, išreikštas skaičiais - „996“. Reiškia, dirbama nuo 9 valandos ryto iki 9 valandos vakaro 6 dienas per savaitę. Natūralu, kad tiek dirbantys žmonės laiko laisvalaikiui, o tuo pačiu pinigų išleidimui, beveik visiškai neturi.

Idėjai atskridus iki Lietuvos, premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė ją svarstyti. Kol kas neaišku kaip tai veiktų privačiame ir valstybiniame sektoriuose, kokias profesijas paliestų.  Įvedus 2,5 dienos savaitgalius, gyventojai dirbtų iki penktadienio pusiaudienio. Ar tai turėtų teigiamą efektą Lietuvos ekonomikai?

Jau ne vienerius metus kalbama apie 4 dienų darbo savaitę arba 6 valandų darbo dieną. Tokius eksperimentus atliko Švedija, o Lietuvoje tik pavienės įmonės imasi už tą patį atlygį darbuotojus anksčiau išleisti namo. Danijoje standartinė darbo savaitė trunka 37 val. Taip pat danai taupo laiką per pietų pertraukas, kurioms skiria 30 minučių, ir darbo aplinkoje praleidžia mažiau.

Kaip šių metų vasarį rašė delfi.lt,  Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija pernai rudenį pateikė sąrašą šalių, kuriose išlaikomas subalansuotas profesinis ir asmeninis gyvenimas.

Indekse Olandija surinko 9,5 balo iš 10-ies, antroje vietoje – Italija su 9,4 balo, trečioje – Danija su 9 balais. Geresnio gyvenimo indekse Lietuva surinko 8,6 balo ir aplenkė norvegus ir vokiečius.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija teigia, kad labiausiai nuo netinkamo profesinio ir asmeninio darbo balanso nukenčia šeimos, todėl šalių vyriausybėms patariama palaikyti savo gyventojus ir skatinti juos subalansuoti darbą ir asmeninį gyvenimą.

Pasak EBPO,  Ilgos darbo valandos gali pakenkti žmonių sveikatai, sukelti nesaugumo pojūtį ir sustiprinti stresą.

Pašnekovai: Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas, Žygimantas Mauricas „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas, Vytis Silius, mokslo tyrėjas Sun Yat-sen universitete Guangzhou, Kinija, Gediminas Navaitis, psichologas, Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, Aleksandras Posochovas, Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, prof. Romas Lazutka, ekonomistas.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai