Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

ES klimato įstatymas dar gali koreguotis?

2021-09-14, Antradienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

„Tikslai jau nėra tik deklaratyvūs – tai įtvirtinta įstatymu“, – Žinių radijui sako eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, tarp vieno svarbiausių pastarųjų metų laimėjimų Europos Sąjungai (ES) įvardindamas šiemet priimtą klimato įstatymą. Juo sutarta iki 2030 metų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą bent 55 proc., o iki 2050-tųjų – užtikrinti neutralų poveikį klimatui.

V. Sinkevičius pripažįsta – dar turės įvykti diskusijos šiuo klausimu su šalimis narėmis ir klimato įstatymas dar gali kažkiek koreguotis. 

„Galimai pokyčių pakete bus. Bet tai nekeičia esminio pasiūlymo, kurį Europos Komisija (EK) pateikė: mes turime konkretų planą ir konkrečius veiksmus kovoti su klimato kaita“, – teigė eurokomisaras.

Paklaustas, ką įvardintų kaip pastarųjų metų ES pralaimėjimą, jis diplomatiškai atsakė, jog tai bus galima įvertinti tik po kurio laiko. Tačiau už aplinką ir vandenynus atsakingas V. Sinkevičius išsakė lūkestį, kad žaliasis kursas nebus vienos Europos Sąjungos reikalas. Kol kas kortos čia iškrito palankios – Jungtinių Amerikos Valstijų administracijos pokyčiai po praėjusių metų lapkritį vykusių prezidento rinkimų ten, lėmė tai, kad JAV grįžta į diskusijas apie klimato kaitą ir tai, kaip ją mažinti. Tačiau palankios kortos – ne visose šalyse. 

„Ta pati Didžioji Britanija. „Brexit“ yra viena tema, bet, kalbant apie klimato kaitą – mes esame bendraminčiai. Ir netgi vyksta šiokios tokios ambicijų lenktynės, kas žaliajame kurse yra pozityvu. Bet turime ir mažiau ambicingas šalis. Šalis, kurioms reikės pagalbos. <...> ir aš ypatingai kalbu apie skurdesnes Afrikos ir Azijos regionų valstybes. Čia reikės tarptautinės bendruomenės susitelkimo ir pagalbos“, – pabrėžia eurokomisaras.

Trečiadienį Europos Parlamente EK pirmininkė Ursula von der Leyen skaitys pranešimą apie ES padėtį. Jame jau pernai ji telkė dėmesį į ekologinius klausimus. V. Sinkevičiaus manymu, apie tai ji kalbės ir šiemet. 

„Manau, kad prezidentė paminės ir labai svarbius pokyčius, kalbant apie vandenų aplink Antarktidą apsaugą“, – sako eurokomisaras. Anot jo, ES siekia vieno didžiausių susitarimų nuo Šaltojo karo laikų, kai buvo nuspręsta apsaugoti Antarktidos teritoriją – apsaugoti ir Antarktidos vandenis. Prie šio susitarimo jau prisijungė JAV, Australija, Naujoji Zelandija, Norvegija. „Labai svarbu, be jokios abejonės, įkalbėti prisijungti ir Rusiją, ir Kiniją“, – tikina V. Sinkevičius. 

 

 

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai