Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip apsaugota Lietuvos siena su Kaliningrado sritimi?

2022-11-10, Ketvirtadienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Lenkija tvirtina, kad Rusija gali planuoti migrantų krizę Kaliningrado srityje, todėl pradeda statyti tvorą, tokią pat, kokią pastatė savo pasienyje su Baltarusija. Varšuvai nerimą kelia tai, kad Rusija atveria Kaliningrado srities oro erdvę skrydžiams iš Artimųjų Rytų, Afrikos ir Azijos šalių. Tuo metu Lietuva teigia neturinti realių įrodymų, patvirtinančių, kad Rusija planuoja naują migrantų krizę. Bet jei taip – šalies siena su Rusija jau esą pakankamai apsaugota.

Štai ką sakė vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, paklaustas, ar suprantamas lenkų požiūris į problemą, kai Lietuva nemato rizikos:

„Žinoma suprantamas. Ir, vėlgi, mes čia turėtume kalbėti apie šiokią tokią didesnę Lietuvos pažangą pasienyje su Rusija. Mes visą ruožą stebime stebėjimo sistemomis. Stebėjimo sistemos yra modernios ir susideda iš kelių komponentų. Mes taip pat stebime sieną einančią jūra – irgi stebėjimo sistemų pagalba. Dalis sienos, tiesa, labai nedidelė, ten, kur yra sausuma, apie 46 kilometrus sudaro – yra įrengtas fizinis barjeras. Tai, vėlgi, mūsų pažanga šitoj vietoj, yra, sakyčiau, kiek didesnė. Nes, galbūt, kolegos iš Lenkijos, jie irgi nori šiek tiek daugiau investicijų į technines priemones ir į stebėjimo priemones, fizinį barjerą. Tai, matyt, tai ir atliks, nes, iš tikrųjų, tai yra logiška, aš manau“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ kalbėjo viceministras.

Vitalijus Dmitrijevas primena, kad Vidaus reikalų ministerija jau turėjo susitikimų su pareigūnais, atsakingais už pasienio saugumą, todėl, jo teigimu, Lietuva ruošiasi galimiems scenarijams.

„Mūsų institucijos savo darbą atlieka tai mes tą grėsmę vertinam šiai dienai labai rezervuotai.  Nevertinam, kad ta hibridinės atakos galimybė yra šiai dienai reali. Tačiau mums, žinoma, reikia ruoštis“, – sakė jis.

Pašnekovo teigimu, jei Rusija planuotų į Lietuvą stumti migrantus, kaip tai daro Baltarusija – šalis taikytų tą pačią apgręžimo politiką.

Kad kol kas nėra stebima rizika, jog Rusija planuoja naują migrantų krizę, spalio gale Žinių radijui sakė ir Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.

„Konkrečių žvalgybinių duomenų mes neturime. Bet jokiais būdais negalime atmesti ir šitos grėsmės. Mes jau esame pasimokę iš Baltarusijos sukeltos migracijos bangos, kai buvo akivaizdūs požymiai, kad tai tiesiog režimo sugalvota ir įgyvendinta strategija tam, kad priverstų mus sėstis prie derybų stalo, kad priverstų Europos Sąjungą nuimti sankcijas Baltarusijai <...>. Iš Rusijos, be jokios abejonės, galima irgi tikėtis to paties. Aš nežinau, kuo remiasi Lenkijos žiniasklaida, bet kol kas žvalgybinių duomenų nėra. Bet mes niekada nesakėme, kad taip negali atsitikti. 2015 metais Rusijos sukelta krizė prie Norvegijos ir Suomijos sienų gali būti mums kaip pavyzdys – todėl, kad tai galima sukelti pakankamai greitai ir turėti labai rimtas pasekmes. Tai stebime situaciją, dirbame kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, su kitom institucijom – jeigu mes pamatysim tam tikras tendencijas – iškart informuosim“, – sakė D. Jauniškis.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Nuotraukoje – kelias Nidoje, vedantis į Kaliningrado sritį

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai