Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip Europos Sąjunga turi reaguoti į pilietinių teisių suvaržymą Dūmos rinkimų metu?

2021-09-28, Antradienis 07:07
Jonė Sąlygaitė

Rusijos valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ prieš savaitę paskelbė užsitikrinusi dviejų trečdalių balsų daugumą per Valstybės Dūmos rinkimus. Aleksejaus Navalno sąjungininkai tvirtino, kad balsavimas buvo masiškai klastojamas, taip pat atkreipė dėmesį į nuolatinius vėlavimus, skelbiant elektroninio balsavimo rezultatus liberalioje ir opozicijai palankioje Maskvoje. Visuomenės apklausos prieš rinkimus rodė, kad parama „Vieningajai Rusijai“ nukrito iki istorinių žemumų.

Kalinamas Rusijos opozicionierius Navalnas prieš rinkimus ragino rinkėjus paremti Komunistų partiją, siekiant susilpninti Kremliui palankius kandidatus, tačiau ir vadinamasis „išmanusis balsavimas“ rinkimų eigos nepakeitė. Rusų žiniasklaidos priežiūros institucija užblokavo dešimtis su Navalnu susijusių tinklapių, įskaitant jo svetainę, skirtą taktiniam balsavimui. Tarnybos taip pat darė įtaką IT milžinėms „Google“ ir „Apple“, reikalaudamos pašalinti Navalno „Išmaniojo balsavimo“ programėles.

Po rinkimų JAV valstybės departamentas suabejojo Dūmos rinkimų sąžiningumu. Departamentas teigė, kad Vyriausybės represijos prieš kritikus neleido žmonėms naudotis pilietinėmis teisėmis.

Europos Sąjunga pasmerkė „bauginimo klimatą“ prieš parlamento rinkimus Rusijoje ir skundėsi dėl nepriklausomų rinkimų stebėtojų trūkumo. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovo Josepo Borelio atstovas Peteris Stano, sakė: „Tai, ką matėme artėjant šiems rinkimams, yra visų kritiškų nepriklausomų balsų bauginimo atmosfera“.

Tuo tarpu „Vieningosios Rusijos“ narys Andrejus Turčiakas pareiškė, kad jo partija pasiekė „įtikinamą ir švarią pergalę“.

Kaip Europos Sąjunga turi reaguoti į Dūmos rinkimus, paklausėme Europos Parlamento narės Rasos Juknevičienės. „Europos liaudies partija, kuriai aš priklausau, jau siuntėme žinią Europos Komisijai, kad šie rinkimai neturi būti pripažinti teisingais rinkimais. Bus sunkus klausimas tarptautinei bendruomenei. Lengviau buvo priimti sprendimus dėl Baltarusijos. Baltarusijos parlamentas nedalyvauja Europos Taryboje, Baltarusija išmesta iš ESBO. Jei Rusijos rinkimai būtų nepripažinti, būtų panašiai, kaip dabar yra su Baltarusija. Su šalies parlamentarais nesusitiktų niekas iš demokratiškų šalių atstovų ir jų nelegitimuotų“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Tačiau, kyla klausimas, ar šis sprendimas kažką keistų pačioje Rusijoje. R. Juknevičienės manymu, tai nedarys didelės įtakos Rusijos politikams, tačiau „svarbiausia Rusijos žmonės. Kada jie supras, kad juos mulkina ir atima pamatines teises ir laisves išsirinkti tokią valdžią, kokią jie nori“, – teigė europarlamentarė.

R. Juknevičienė tikisi per savo gyvenimą dar pamatyti sąžiningus rinkimus Rusijoje. Belieka laukti ir tikėtis, galbūt jau kiti rinkimai bus skaidresni.

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai