Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kiek šansų, kad EP pirmininke taps moteris?

2021-12-24, Penktadienis 07:07
Aistė Čiučiurkaitė

Europos Parlamentas kitus metus pradės nuo rinkimų – pirmininko rinkimai vyks sausio 17 dieną. Pirmininkas renkamas kas 2,5 metų, o tam, kad pirmininkas būtų išrinktas, balsavime reikia absoliučios daugumos balsų.

Dabartinis Parlamento pirmininkas italas Davidas Sassoli praėjusią savaitę paskelbė, kad rinkimuose nedalyvaus, pranešė politico.eu. Ši žinia nustebino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorių Gediminą Vitkų.

„Ši žinia išties nustebino. Dar visai neseniai Sassolis neneigė savo kandidatūros. Kita vertus į jo vietą yra kam ateiti. Labiausiai tikėtina, kad pirmininko vietą užims Europos Parlamento narys iš Europos liaudies partijos ir pakeis socialistų ir demokratų grupei priklausantį Sassoli“, – prognozuoja jis.

Daug šansų tapti pirmąja Europos Parlamento pirmininke moterimi turi parlamentarė iš Maltos Roberta Metsola, šiuo metu užimanti pirmosios viceprezidentės pareigas parlamente.

„Europos Parlamento pirmininko politinės pažiūros ar priklausymas kažkuriai konkrečiai politinei jėgai neturi tiek daug reikšmės bendrai Parlamento politinei krypčiai kaip galėtų atrodyti. Vis dėlto, Parlamentas yra didžiulė struktūra, tad vienas žmogus net ir pirmininko pareigose negali daryti esminių politinių posūkių. Galimybė, kad pirmininke taps moteris yra įdomi, nes to dar nėra buvę. Roberta Metsola linksniuojama kaip viena iš rinkimų lyderių“, – sako profesorius.

Jeigu Parlamento pirmininko galios nėra tiek didelės, kad dėl jo keistųsi politinė šios struktūros kryptis, koks pirmininko vaidmuo?

Jis prilygsta nacionalinių parlamentų speaker‘io vaidmeniui. Lietuviškas atitikmuo yra Seimo pirmininkas. Pirmininkas veda plenarines diskusijas, numato kaip atrodys diena, darbotvarkė Europos Parlamente. Išorės susitikimuose pirmininkas atstovauja viso Parlamento pozicijai. Tai itin svarbus vaidmuo prieš prasidedant Europos Komisijos susitikimams, nes prieš pat juos pirmininkas praneša kaip vienu ar kitu klausimu balsavo parlamentarai. Taip pat jis ar ji pasirašo įvairius dokumentus, kartu su Komisijos pirmininku tvirtina Europos Sąjungos biudžetą. Tiesa, pirmininko įtaka parlamente gali pasireikšti per asmenybę. Vienas įtakingiausių buvusių pirmininkų yra vokietis Martinas Schulzas, kuris pareigas ėjo 2012-2017 metais.

Laida yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai