Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Pandemijos valdymas. Kas Austrijoje kitaip nei Lietuvoje?

2021-09-21, Antradienis 07:07
Aušra Jurgauskaitė

Rugpjūčio pradžioje Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasidžiaugė – Europos Sąjungoje jau paskiepyta daugiau nei 70 proc. suaugusiųjų. Praėjus kelioms dienoms po to, tokį rodiklį pasiekusi džiaugėsi ir Lietuva.

Netrukus pasirodė ir „Eurobarometro“ apklausa, kuri parodė, kad lietuviai palankiai vertina Europos Sąjungos vakcinavimo nuo koronaviruso strategiją. 3 iš 5 apklaustųjų teigia, kad pasiskiepyti turėtų visi.

Pažvelkime į kitą Europos Sąjungos šalį, kuri į „Eurobarometro“ apklausos klausimus atsakė dažnai panašiai, kaip Lietuva. Tai Austrija.

Austrijoje gyvenanti lietuvė Simona Kogler sako, kad šiuo metu šalyje paskiepyta apie 60 procentų gyventojų. O koronaviruso atvejų pastarosiomis dienomis fiksuojama po maždaug 2 tūkstančius per dieną. Moteris sako, kad šis skaičius yra didelis, bet paaiškinamas – šalyje atliekama labai daug testų. Nes jie nemokami. Bent jau kol kas.

„Labai daug yra testavimosi punktų. Galima užsiregistruoti ir pasirinkti tinkamą laiką, o kai kur ir be jokių registracijų. Atsakymas ateina per 15 minučių. O testai yra už dyką.

Yra ir vadinamieji „naminiai“ testai. Suaugęs žmogus gali nueiti į vaistinę ir pasiimti po 10 nemokamų testų. Ir tuos testus darytis tiesiog namuose. Toks testas galioja trumpiau, tik vieną parą, bet su juo galima eiti koncertą, į kavinę, ar dar kažkur. Bet politikai jau, aišku, kalba apie tai, kad tie nemokamai testai galbūt dings. Galbūt reikės už juos mokėti. Na, ir Austrijoje, kaip diena – taip naujiena, politikai dažnai keičia savo nuomonę ir sunku pasakyti, kaip bus“, – sako p. Simona. 

Kaip ir Lietuvoje, Austrijoje veikia kažkas panašaus į Galimybių pasą. Tik pavadinimas kitoks. Vietiniai tai vadina „3G“ taisykle – Geimpft, Genesen, Getestet – pasiskiepyjęs, prasirgęs, prasitestavęs. Na, gerai – kitoks ne tik pavadinimas, bet ir tai, kur būtina pateikti įrodymą, jog priklausai nors vienam iš šių „G“.

„Su šiuo sertifikatu galima eiti į kavinę, restoraną, koncertą, masažą, kirpėją ir t.t. Į tai neįeina prekybos centrai. Nors žiemą buvo politikų, kurie siūlė, kad tik su testais būtų leidžiami žmonės į parduotuves, bet tada dar nebuvo skiepų. Aišku, prekybininkai tuomet labai sukilo ir šios taisyklės čia nėra. Bet visur kitur reikia turėti testus ar skiepų pažymėjimus“, – pasakoja Austrijos lietuvė.

Dėl požiūrio į pandemijos valdymą, Simona Kogler sako, kad Austrijoje žmonės susiskaldę taip pat, kaip ir Lietuvoje.

„Bent jau mano aplinkoje prieš metus vyko labai aršios diskusijos. O dabar žmonės tiesiog pavargo. Pastebiu, kad jie vengia koronaviruso temos, nes tai išprovokuoja susipriešinimą, pyktį. Man atrodo, kad dabar mažiau protestų Austrijos visuomenėje yra, nes yra prieinami testai. O po to, žiūrėsim“, – svarsto pašnekovė. 

Kadangi kalbamės rugsėjį, įdomu sužinoti ir tai, kaip austrai sprendžia ugdymo mokyklose problemą. Simona yra ir dviejų mokyklinio amžiaus vaikų mama, tad tą puikiai žino. Moksleiviai nuo vasario testuojami triskart per savaitę. Iš pradžių tai jai kėlė nerimą, tačiau pasitarė su vaikais, paklausė, kaip jie dėl to jaučiasi.

„Jie tą priima labai lengvai ir jiems tai nesukelia didžiulių problemų. Vienintelis dalykas, kad dėl to prarandamas pamokų laikas. Tai trunka 20-30 minučių. Tiesa, pirmosios savaitės yra bandomosios. Po to bus taip, kad testuotis turės tik nepasiskiepiję vaikai. Kyla klausimas, ar tai nelems patyčių“, – kalbėjo moteris.

O kas, jei nustatomas teigiamas atvejis, ar reikia izoliuoti visa klasę, kaip tai darome Lietuvoje?

„Iš pradžių buvo taip, kad visa klasė turėdavo karantinuotis. Bet, kai mokslo metų pradžioje dėl to buvo išsiųsta šimtai moksleivių, dėl besimptomių vaikų teigiamų rezultatų, buvo labai greitai pakeista taisyklė. Ir dabar į karantiną tik kaimynas. Penkioms dienoms. Iš pradžių buvo 10“, – Žinių radijui sakė Austrijoje gyvenanti lietuvė Simona Kogler.

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai