Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Po rinkimų Vokietijoje revoliucijų nenusimato

09.29 Trečiadienis 11:05
Aušra Jurgauskaitė

Vokietijos rinkimų rezultatai rodo – kol kas dar neaišku, kas pakeis ilgametę Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.

Tiesa, jos partija patyrė pralaimėjimą. Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) ir jos partnerė Bavarijoje Krikščionių socialinė sąjunga sulaukė mažiausiai balsų istorijoje nuo Antrojo pasaulinio karo – 24,1 proc. Vos 1,6 proc. daugiau balsų sulaukę socialdemokratai taip pat negali vadintis aiškiais lyderiais. Panašu, kad viskas dabar – žaliųjų partijos rankose. Žalieji surinko beveik 15 procentų balsų.

Tačiau tik žaliųjų koalicijai sudaryti nepakanka. Reikia ir trečios politinės jėgos.

„Jeigu žalieji su laisvaisiais demokratais sugebės suderinti savo nuostatas – o jos nemenkai skiriasi, ypač į valstybės investicijas, į žaliąją ekonomiką, mokesčius – bet jeigu tai pavyktų padaryti, tada, žinoma, jie kartu būtų geidžiamiausi partneriai ir socialdemokratams, ir krikščionims demokratams“, – Žinių radijui sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.

Jo teigimu, žaliųjų programinės nuostatos vis tik panašesnės į socialdemokratų.

„Išskyrus tam tikrus subtilumus, susijusius su užsienio politika – santykiais su autoritarinėmis valstybėmis – Rusija ir Kinija. Žaliųjų partija išsiskiria iš kitų savo kritišku požiūriu į iki šiol plėtotus pragmatiškus Vokietijos santykius su autoritarinėmis valstybėmis, kurios yra svarbios jos prekybos partnerės. Bet požiūriai į valstybės vaidmenį ekonomikoje, žaliųjų ir socialdemokratų yra artimesni negu žaliųjų ir krikščionių demokratų“, – teigė profesorius.

Paprašytas įvertinti, ar netinkamai buvo pasirinktas Angelos Merkel įpėdinis – Arminas Laschetas – yra priežastis, kodėl CDU blokui taip nepasisekė šiuose rinkimuose, R. Vilpišauskas tikino, kad jo persona išties galėjo pakenkti partijos reitingams.

„Neretai pabrėžiama, kad A. Lachetas yra kantrus ir geras derybininkas, ir, apskritai, sugeba atsitiesti po nesėkmių. Tad, neskubėčiau jo visiškai nurašyti, nes laukia ilgos, veikiausiai, derybos dėl naujos koalicinės Vyriausybės ir gali būti, kad tų derybų metu paaiškės, kad jis nėra toks prastas pasirinkimas, kaip atrodė iki šiol“, – sakė VU TSPMI dėstytojas.

Buvęs Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Darius Semaška taip pat sako, kad derybos gali užtrukti ilgai ir kad žaliųjų nuomonė lems, kokia bus valdančioji koalicija. Nors, anot jo, krikdemams būtų priimtiniausia tiesiog burtis į koalicija su socialdemokratais. Kaip yra dabar. Tačiau socialdemokratų lyderis Olafas Scholzas jau yra gana kategoriškai pasisakęs, kad to nebus.

„Jos abi yra centristinės partijos ir ne tiek daug jų nuostatos skiriasi“, – atkreipia dėmesį D. Semaška.

O ar tai reiškia, kad, jei O. Scholzas taptų kancleriu, nereikėtų tikėtis didelių pokyčių Vokietijos ir Europos Sąjungos politikoje?

„Vokietija yra kaip didžiulis tanklaivis. Radikalių permainų nereikia tikėtis. Jei bus pokyčiai, jie bus palaipsniai. Revoliucingų pokyčių tikėtis nereikia. O derybos šitos ir parodys, kiek partijos nori valdžios arba kiek jos nusiteikusios revoliucingiems pokyčiams, savo programos įgyvendinimui. Kiek jos nusiteikusios aukoti savo perspektyvas būti valdžioje, bet kartu ginti savo principus ir ruoštis būsimiems rinkimams po ketverių metų. <...>

Aišku, Europos Sąjunga niekur nedings. Ar bus pasiekiamas kažkuriuo momentu kompromisas, ar nebus Sąjunga plėšoma dar didesnių prieštaravimų, sunku pasakyti. Bet aišku, kad kanclerės Merkel ES arenoje trūks“, – Žinių radijui sakė buvęs ambasadorius Vokietijoje.

 

Šis straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis.

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.patreon.com/ziniuradijas

Komentarai


Naujausi epizodai