Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kodėl elektros kainos pakilo daugiau kaip 3 kartus?

2022-06-30, Ketvirtadienis 11:35
Lina Luneckienė

Elektros energijos kainų kilimo priežastis, ką daryti verslui šiandien ir kokie galimi kainų kilimo rizikos valdymo būdai Žinių radijo“ laidos „Verslo pulsas“ vedėja Lina Luneckienė aptarė su bendrovės „Enefit“ valdybos nare, Verslo klientų departamento vadovė Žana Klusovskiene.

Kodėl elektros kainos pakilo daugiau nei 3 kartus, lyginant su 2018 metais?

Šiek tiek grįžtant kelis metus atgal, apžvelgiant istorines kainas, kainos kilimas buvo prasidėjęs jau 2018 m. Jeigu 2017 m. pab. - 2018 m. – turėjome 4 ct/kWh, tai šiandien turim virš 20 ct/kWh, o pastarąją savaitę, kuri buvo itin karšta, mes turėjome virš 30 ct/kWh. 2019 m. jau turėjome daugiau nei 20% kilimą. 2020 m. prasidėjus karantinui kainos nukrito iki dugno dėl ženklaus vartojimo mažėjimo, oro sąlygų.

Nuo 2020 m. birželio – liepos mėn. jau buvo stebimas augimas, vartojimo atsigavimas, tuo pačiu ir kainos kilimas, bet ne toks spartus, kaip prasidėjo 2021 m.

Beje, įdomu ir verta paminėti,  kad 2021 m. sausio mėn. buvo daryta užsienio šalių (Skandinavijos ir Baltijos šalių, Lenkijos, Vokietijos) nepriklausomų ekspertų išsami analizė elektros energijos kainos prognozei iki 2035 m. pabaigos. Rezultate analizė parodė, kad jau 2021 m. pradžioje buvo prognozuojamas kainos kilimas Lietuvos didmeninėj rinkoj iki 7 ct/kWh, įvertinus net visus atsinaujinančių energijos išteklių plėtros vystymo pajėgumus. Tai reiškia, kad augimas jau buvo numatytas, ir tai buvo tiesiog natūralus procesas, dėl  ko visi turėtų pamiršti kainos lygį, kuriame gyvenome nuo 2016 m. iki kokių 2018 m.

O kalbant apie šių dienų kainų kilimo aktualijas, reikia taip pat paminėti, kad nebuvo tik vieno veiksnio: geopolitinė situacija, karas Ukrainoje, kosminės dujų kainos, kurių niekada pasaulis dar nebuvo matęs, CO2 taršos leidimų kainų augimas dėl Žaliojo kurso krypties sekimo.

Ką pasakytumėt tiems, kurie galvoja, kad tai trumpalaikis kainų kilimo veiksnys ir kurie tikisi, kad atėjus rudeniui, kainos nukris?

Tikrai kainos nekris. Nes tiek dujų kainos, tiek CO2 taršos leidimų kainos išlieka aukštame lygyje, o poreikis elektros energijai bent Lietuvoje auga kasmet 2%. Tiesa, nors atsinaujinančių energijos išteklių plėtra vyksta, tačiau gana pavėluotai, ir plėtros poveikį mes pajusime tik 2027-2028 m. O iki 2026 m. mes gyvensime aukštų kainų lygyje. Sutinku, kad, kad pavasarį gali nukristi, tačiau klausimas, nuo kurio kainų lygio. Ir jeigu fiksuojant kainą iki 2029-2030 m. metų pradžioje kaina buvo 8 ct/kWh, tai šiandien jau yra 12-13 ct/kWh. Tad prielaidų kainų kritimui nėra, net jei pasibaigtų karas, nes apsirūpinimo dujomis klausimas išliktų.

Tai pokyčiai geopolitikoje, jeigu karas pasibaigtų, nelabai lemtų kainų kritimo?

Kainos stabilizuotųsi. Galimai nukristų 10-15%, tačiau nuo to lygio, kurį turime dabar, o dabar turime virš 20 ct/kWh, kai tuo tarpu praeitą savaitę - virš 30 ct/kWh. Ateities sandorių 2023-iesiems metams didmeninėje rinkoje kaina yra virš 20 ct/kWh. Jeigu kalbame apie kitą Europos dalį – Vokietiją, Prancūziją – tai Ateities sandorių kaina yra net beveik 30 ct/kWh. Tai mes, palyginus su šiomis šalimis, turime dar tikrai mažesnes kainas.

Ką verslui daryti? Kaip jam apsisaugoti prie tokių kainų?

Mes pastebėjome labai įdomų verslo elgesį. Tuo metu, kai kainos buvo stabilios ir žemesniame lygyje, Enefit verslui siūlė vartoti rinkos kintama kaina, kuri tuo metu buvo išties patraukli, nes galėja gauti naudos, pavyzdžiui, kainos naktį buvo labai žemos, siekė 0,5-1 ct/kWh, dienos metu – iki 6 ct/kWh. Ir jeigu galėjai keisti vartojimo poreikį iš dienos į naktį, buvo galima tikėtis geros naudos. Tačiau daug įmonių skeptiškai žiūrėjo ir fiksuodavo kainą metams dviems. Tačiau, kai kainos destabilizavosi ir ėmė kilti, verslas pakeitė savo įsitikinimą ir pradėjo nebefiksuoti kainos, argumentuojant, kad fiksuota kaina yra per didelė ir norime stebėti situaciją, t.y. vartoti kintama biržos kaina. Tačiau kainos pradėjo kilti nuosekliai, t.y. kartais. Ir ką daryti verslui, nes neabejojame, kad metų pabaigoje mes matysime vidutinę kainą net ir 50 ct/kWh, kas reiškia, kad verslas nespės šių išlaidų įtraukti į savo vykdomos veiklos savikainą. Dėl to Enefit rekomenduoja fiksuoti elektros energijos kainą ilgalaikėje perspektyvoje, nes gali suvaldyti situaciją, savo išlaidas, rizikas, mokėti už elektrą dvigubai mažiau, t.y. 12-15 ct/kWh ir papildomai vartoti 100 proc. Žaliąją energiją. Jei po 5-6 metų elektros energijos kaina stabilizuosis, įvertinus augančią infliaciją, po tiek metų ši kaina atrodys visiškai normali. O žemų kainų erą reikia jau pamiršti.

Tai pagrindinis akcentas įmonėms rašytis ilgalaikį kontraktą ir fiksuoti kainą?

Taip, Enefit turi specialų pasiūlymą įmonėms, suvartojančioms nuo 100 MWh per metus. Kadangi tokių įmonių elektros energijos suvartojimas yra labai reikšmingas jų veiklos savikainai, mes vienareikšmiškai rekomenduojame fiksuoti. Jeigu yra nežinomybė dėl verslo plėtros ilguoju laikotarpiu, tai mes žiūrime lanksčiai ir galime pasiūlyti dalinį fiksavimą tam, kad jaučiant pulsą rinkoje, būtų galima dar labiau suvaldyti rizikas.

Kokios rizikos iškyla verslui, jeigu to nepadarys, nepasirinks ilgalaikio kontrakto su fiksuota kaina?

Labai paprastas pavyzdys. Mes padarėme analizę palyginę mūsų verslo klientų gegužės sąskaitą su birželio sąskaita. Ir sąskaita padidėjo 40-50%. Matome, kad kainos dar labiau kils iki šių metų pabaigos ir tai yra rizika, kad verslo įmonės mokės pakankamai daug lyginant su gegužės mėnesiu, galbūt net gaus triskart didesnę sąskaitą. Tai reiškia, kad dėl išaugusių išlaidų, kurios nebuvo numatytos, suplanuotos ir įskaičiuotos į veiklos savikainą, atsiranda grėsmė būti nekonkurencingu arba subankrutuoti. O augant įsiskolinimui už energijos paslaugas, atsiranda grėsmė būti atjungtam nuo elektros tiekimo, kas taip pat reikštų verslo užsidarymą.

Žana, jeigu Jūs būtumėte kokios verslo kepyklėlės savininke, kokiam laikotarpiui fiksuotas kainas pasirašytumėt laikotarpiui?

Aš pasirašyčiau kuo ilgesniam laikotarpiui, nes kuo ilgesnis laikotarpis – tuo mažesnė kaina. Prisiminkime, kai buvo litai Lietuvoje, ir elektros energijos kaina buvo už 16-18 lietuviškų centų už 1 kwh. Tuo metu visiems atrodė, kad ši kaina yra normali ir teisinga. Dabar jeigu visi gautų tokią pat kainą, visi būtų laimingi. Tad noriu paakcentuoti tai, kad dėl infliacijos ir kiekvienais metais augančios ekonomikos 10 metų fiksuota kaina nebeatrodys tokia didelė. Todėl vienareikšmiškai – kuo ilgesniam laikotarpiui. Taip pat noriu paminėti, kad Europoje dideli verslai tai daro jau eilę metų ir tai ne jokia naujiena. Lietuvoje ilgalaikis energijos kontraktas yra naujovė ir mes, Enefit, vieninteliai siūlome tokią galimybę.

Kokia paklausa tokių ilgalaikių kontraktų?

Mes pradėjome siūlyti ilgalaikius kontraktus nuo 2021 metų ir per 1,5 metų vien Lietuvoje turime jau virš 200 stambesnio ir vidutinio dydžio verslo klientų, kurie fiksavo iki 2033-iųjų. Skirtingais laikotarpiais fiksuodami turėjo skirtingas kainas. Kadangi Enefit siūlo ilgalaikį kontraktą tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje, tiek Estijoje, tai bendrai jau turime 500 klientų. Europoje ši ilgalaikių kontraktų (kuri angliškai vadinama PPA, Power Purchace Agreement) praktika nėra naujiena. Ten verslo įmonės labai dažnai ir sėkmingai fiksuoja net iki 2050-ųjų metų.

Bet čia kažkokių specialių sąlygų ar reikalavimų nėra?

Ši elektros energija yra iš vėjo ar saulės parko, tad iš 100% atsinaujinančių energijos išteklių. Dėl ko Enefit gali pasiūlyti tai ir net už geresnę nei rinkoje kainą? Dėl to, kad Enefit vysto savo vėjo parkus ir išankstiniais kontraktais gali pasiūlyti fiksuotą Žaliosios energijos kainą. Viena, tu turi maža kainą, išlieki rinkoje, esi konkurencingas, valdai savo išlaidas ir rizikas, antra – tu tampi žalias ir įgyvendini dalį tvarumo kriterijų.

Ką gi, noriu padėkoti už pokalbį.

Laidą „Verslo pulsas” pristato Enefit

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai