Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Daugėja jaunuolių, manančių, kad fizika, chemija ir IT jiems nėra svarbios

2021-06-08, Antradienis 06:50
Gintaras Sarafinas

Aukštųjų mokyklų dėstytojai suglumę: fizikos, chemijos ir informatikos pagrindus įgijusių jaunuolių skaičius Lietuvoje kasmet vis labiau traukiasi.

Pastaraisiais metais nuosekliai mažėja jaunuolių, kurie dvyliktoje klasėje laiko valstybinius fizikos, informacinių technologijų ir chemijos egzaminus. Tarkime, 2019 m. chemijos egzaminą laikė 1773 abiturientai, o šiemet jį laikys tik 1365. Postipriai mažėja ir laikančiųjų fizikos egzaminą: 2019-aisiais buvo 3107, šiemet – 2572. Ypač stebina, kad vis mažiau jaunuolių laiko informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą: per dvejus metus jį laikančiųjų sumažėjo nuo 3107 iki 2560.

Kartu mažėja ir šių disciplinų besimokančiųjų skaičius. Ir valstybei tai liūdna žinia.

Priminsime, kad iki 10-os klasės pabaigos Lietuvos mokiniai mokosi visų disciplinų, bet po dešimtos klasės gimnazistams suteikiama pasirinkimo teisė: kai kurių jie gali mokytis sustiprintai, kai kurių – B lygiu, o kai kurių – apskritai nesimokyti. Taigi mūsų šalyje itin daug jaunuolių po dešimtos klasės su džiaugsmu ir atsisako chemijos, fizikos ar informacinių technologijų. Tad šių disciplinų išmanymas taip ir lieka dešimtos klasės lygio.

Fiziką, chemiją ir informacines technologijas daugybė jaunų žmonių iškeičia į istoriją, geografiją ar biologiją. Paprasčiau tariant, jie renkasi lengvesnį kelią. Ir visa tai vyksta šiais technologijų laikais, kai visa įranga kasmet vis labiau progresuoja. Išmanyti fiziką, chemiją ir informacines technologijas tampa tiesiog gyvybiškai svarbu, bet didelė dalis mūsų jaunuolių šių disciplinų nesimoko net pagrindų. O valstybė, apeliuodama į pasirinkimo laisvę, leidžia taip elgtis.

Tačiau juk dabartinių jaunuolių tėvai šių disciplinų mokėsi ir supranta, kaip tai svarbu ir reikalinga. Tai labai platina akiratį, gilina supratimą, didina universalumą, leidžia perprasti daugybę reiškinių. Jei gerai išmanysi fiziką, chemiją ir informacines technologijas, vadinasi, būsi geriausiai apsidraudęs nuo ateities darbo rinkos perturbacijų. Nes būtent šie specialistai kurs inovacijas ir formuos naujas profesijas. Šiuo metu esame ant didžiulių technologinių virsmų slenksčio ir būtent mokantis fundamentaliųjų disciplinų įgyti gebėjimai ir kritinis mąstymas yra nepamainomi kuriant bet kokias inovacijas.

Kaip tik todėl pažangiose Azijos valstybėse, tokiose kaip Singapūras, Japonija, Pietų Korėja, Taivanas ar išsivystę Kinijos regionai, jaunuoliai intensyviai mokosi tiek informacinių technologijų, tiek fizikos ar chemijos.

O pas mus taip elgiasi mažuma jų. Taip užprogramuojame atsilikimą. Įgiję tik tokį fundamentaliųjų mokslų nusimanymą, mes būsime menki kūrėjai (juk neišmanant fizikos ir informatikos neįmanoma sukurti jokių pažangesnių technologijų). Taigi būsime ne kūrėjai, o labiau vartotojai ir menkos pridėtinės vertės produkcijos gamintojai.

Bet esama ir gerų naujienų, ypač tiems, kas renkasi ne patį lengviausią kelią. Jaunuoliai, kurie išmanys fiziką, informacines technologijas ir chemiją, ateityje bus graibstomi, nes jų bus tikrai mažai. Taigi jiems atsivers tikrai didelės galimybės ir perspektyvos. Kur kas didesnės nei tiems, kas mokykloje ar universitete tingėjo mokytis šių disciplinų.

O tėvams svarbu žinoti, kad jeigu jiems norisi iš tikrųjų padėti savo vaikams, tikrai verta pamėginti įtikinti atžalas po dešimtos klasės nemesti fizikos, chemijos, kitų svarbių disciplinų. Ateityje jaunuoliams tai atvers daug durų ir pasirinkimo galimybių. O vėliau dauguma jų bus dėkingi tėvams už tokį patarimą ar paskatinimą.

 

Čia buvo Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai