Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Mokyklos sunkiai randa būdų, kaip kovoti su elektroninių cigarečių paplitimu

2020-01-14, Antradienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Į Lietuvos mokyklas pamažu ir paslapčia, bet užtikrintai įžengė nauja yda. Iš pradžių suaugusieji trynė rankomis ir džiaugėsi, kad iš Lietuvos traukiasi rūkymo mada, kad vis mažiau vaikų, paauglių ir jaunuolių rūko, tačiau paaiškėjo, kad tai apgaulingas įspūdis. Tiesiog mažėjo rūkančiųjų tradicines cigaretes, bet sparčiai daugėjo rūkančiųjų elektronines cigaretes. Iš pradžių įrodinėta, kad jos apskritai nekenksmingos, vėliau aiškinta, kad elektroninės cigaretės daug sveikesnės nei įprastos, ar bent jau mažiau žalingos. Dabar jau tai nebeakcentuojama, nes tyrimai Jungtinėse Amerikos valstijose atskleidė, kad dalis elektroninių cigarečių gali būti ir žalingesnės nei tradicinės, mat viskas priklauso nuo užpildų. O jų yra daugiau nei 400 rūšių. Tarp jų esama ir labai stiprių. Kai nikotino kiekis kelis kartus viršija esantį tradicinėje cigaretėje. Taigi užtenka patraukti 3-4 kartus, ir galva jau apsvaigsta.

Kaip liudija Lietuvoje atlikti tyrimai, per pastaruosius ketverius metus elektronines cigaretes rūkančių moksleivių skaičius vis auga: 2018 metais 38,6 proc. apklaustų mokinių patvirtino, kad yra bandę rūkyti elektronines cigaretes, o 2014 metais tokių mokinių skaičius buvo mažesnis – 26 proc. Pasirodo, dešimt procentų mūsų moksleivių jau kasdien rūko elektronines cigaretes. Kaip teigia kalbintų mokyklų vadovai, elektronines cigaretes šiandien rūko jau daugiau mokinių nei įprastas.

Ir mokykloms tai kelia didžiulį rūpestį. Nes išsiaiškinti, kas rūko įprastas cigaretes ir imtis užkardymo priemonių mokyklose būdavo gana paprasta. O štai kalbant apie elektronines cigaretes to nepasakysi, nes nėra jokių detektorių, kurie padėtų nustatyti, kas rūko elektronines cigaretes.

Visų pirma, jų įsigyti labai paprasta: galima užsisakyti internetu, siuntinukai atkeliauja į skirtingų kurjerų tarnybų paštomatus ir niekas apie pirkėjų amžių neklausia ir jokios rizikos nebėra. Taigi, elektroninių cigarečių, skirtingai nei įprastų cigarečių, gali įsigyti net vaikai ir paaugliai. Visų antra, pagauti mokinius, kurie rūko elektronines cigaretes daug sunkiau nei rūkančius tradicines cigaretes. Nes elektroninės cigaretės vis mažėja, platintojai siūlo išmanių elektroninių cigarečių ir kai kurios praktiškai nesiskiria nuo kompiuterinių atmintukų. Visų trečia, dabar net rūkymo vietos pasikeitė, nes mokiniai rūko ne kažkur kiemuose ir tarpuvartėse, o praktiškai bet kur. Ir tėvai bei mokytojai ilgą laiką net negali suprasti, kad paauglys rūko. Visų ketvirta, pagauti rūkančius mokyklose darosi vis sunkiau. Nes jei mokinys viduryje pamokos pasiprašo į tualetą, to neuždrausi, tualete filmavimo kameros nepakabinsi, bet vis daugiau mokytojų pastebi, kad iš tualeto vis daugiau mokinių pareina apsvaigę, apkvaitę. Pasirodo kelių minučių ir kelių įtraukimų visai pakanka apsvaigti.

Taigi taip pamažu per penkerius metus į Lietuvos mokyklas atkeliavo nauja problema. Ir kol kas dar nelabai žinoma, kaip su ja kovoti.  Aiškinimai, kad elektroninės cigaretės pavojingos ir kai kurie jų užpildai plaučiams ir sveikatai kenkia dar labiau nei įprastos cigaretės, jaunimo nelabai veikia. Jie nori būti madingi, o rūkyti elektronines cigaretes esą madinga. Dar daugiau, didžioji dalis jaunuolių, rūkančių elektronines cigaretes, to net nelaiko rūkymu, tai toks tarsi gyvenimo būdas.

Tikėtis, kad elektroninių cigarečių platintojai atsikvošės ir nesiūlys jų nepilnamečiams, taip pat būtų naivu, nes jiems tai aukso gysla. Tad išeičių nėra labai daug. Viena pagrindinių – kuo daugiau informacijos suteikti tėvams, kaip nustatyti, ar vaikas rūko elektronines cigaretes, na ir kartu patiems paaugliams ir jaunuoliams pateikti kuo daugiau informacijos, kad elektroninės cigaretės tikrai nėra sveikas tradicinių cigarečių pakaitalas, o kaip tik sukelia sunkias ligas. Elektroninių cigarečių dūmuose aptinkama nikotino, sunkiųjų metalų, daugybė visokių stiprikių ir kitų kenksmingų dalelių, todėl jos kenkia ne tik rūkančiajam, bet ir aplinkiniams. Štai 38 JAV valstijose nustatyta daugiau kaip 1000 sunkių plaučių ligų atvejų bei 17 mirčių nuo elektroninių cigarečių.

Neturėtų čia nuošalyje likti ir policija, kuri kol kas į šią rinką žvelgia labai pro pirštus. Todėl nors juridiškai elektroninių cigarečių reklama Lietuvoje yra draudžiama, nors juos draudžiama parduoti, vartoti, turėti asmenims iki aštuoniolikos metų, nors yra nustatytas ir nuotolinės prekybos draudimas, bet realybė iš to šaiposi. Ir elektroninių cigarečių paplitimas tarp Lietuvos nepilnamečių yra masinis.  

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

 

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai