Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Naujovė suteiks jaunuoliams geresnes starto pozicijas

2020-05-26, Antradienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Pagaliau tai atėjo ir į Lietuvą, pagaliau ir mūsų jaunuoliai turės daugiau galimybių save realizuoti ir susikurti geresnes starto pozicijas. Jeigu mano sūnus būtų ne trečiokas, o gimnazistas, tikrai rekomenduočiau jam tai išbandyti.

Omenyje turiu nuo šių metų atsirandančią galimybę gimnazijų mokiniams po pamokų mokytis dar ir profesinėje mokykloje ir įgyti amatą arba norimos profesijos pagrindus.

Ką tik prasidėjusiame ir iki rugpjūčio 26 d. vyksiančiame priėmime į profesines mokyklas šiemet gali dalyvauti ne tik norintieji mokytis pagal visą profesinio mokymo programą, kaip buvo įprasta iki šiol, bet ir I–IV gimnazijos klasių arba 9–10 bendrojo ugdymo mokyklų klasių mokiniai, norintys mokytis pagal atskirus profesinio mokymo modulius.

Žinoma, gimnazistai patys spręs, ar jiems to reikia. Taip pat, spręs ką ir kiek laiko mokysis. Vieni gal rinksis vieną modulį, kiti – gal kelis, o treti – gal ir visą profesinio mokymo programą (ypač tie, kurie mokosi ne 11-oje ir 12-oje klasėse). Bet jie turės tokią galimybę ir rinktis galės iš maždaug 150 skirtingų variantų.

Paprastai dauguma gimnazistų svajoja apie akademinį kelią, bet dar niekam nepakenkė išmokti įvairių praktinių dalykų, o gal ir įgyti amatą ar profesiją, ir tai gyvenime tikrai pravers. Tarkime, galbūt mergina svajoja apie rinkodaros ar istorijos studijas universitete, bet kartais ją aplankydavo mintis, kad ji visai norėtų mokėti masažuoti, arba įgyti kosmetologijos, o gal - virimo pagrindus. Ir dabar ji tai galės padaryti. Tai yra, dar besimokydama gimnazijoje po pamokų ji galės mokytis profesinėje mokykloje ir baigti masažavimo modulį, ar kažkurį iš virėjo profesijos modulių. O pabaigus gimnaziją ir atsikirus modulius profesinėje mokykloje, jau galima stoti į aukštąją mokyklą.

Panašiai savo ateitį gali projektuotis ir vaikinai. Dar besimokydami gimnazijoje jie gali baigti atskirus apdailininko, automechaniko, santechniko ar elektriko modulius profesinėje mokykloje, o vėliau galima rinktis jau ir studijas aukštojoje mokykloje. Tai praktiškai nepralošiamas variantas. Nes jeigu žmogus, būdamas 26-28 metų, turės kelių profesijų pagrindus, ir bus baigęs dar aukštąją mokyklą, jam bus daug lengviau susirasti darbą nei tam, kuris bus įgijęs tik vieną profesiją. Be to, toks žmogus visada, kad ir kaip keistųsi padėtis darbo rinkoje, turės atsarginių variantų. Kartu ir savo verslą tokiam žmogui susikurti bus lengviau.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mano, kad šia nauja galimybe pasinaudos keli tūkstančiai gimnazistų. Ir ne tik tie, kurie gyvena miesteliuose, bet ir gyvenantys miestuose. Ir net tie, kurie mokosi prestižinėse gimnazijose.

Pasak švietimo, mokslo ir sporto viceministro Arūno Plikšnio, tai tikrai neblogas variantas, nes visai racionalu gimnazijoje sustiprintai mokytis įprastų disciplinų, tokių kaip matematika, chemija, informatika, biologija ar anglų kalba, o po pamokų profesinėje mokykloje imtis dalykų, susijusių su patinkančia profesija. Anksčiau tokios galimybės nebuvo ir turėdavai rinktis arba gimnaziją, arba profesinę mokyklą, o dabar bus galima mokytis ir ten, ir ten. Ir, beje, gimnazistams tai nieko nekainuos.

Svarbu žinoti ir tai, kad nusprendusieji pasirinkti modulinį profesinį mokymą bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai mokysis kiek kitaip negu profesinių mokyklų auklėtiniai. Jie galės rinktis tik dalį programos, t.y., vieną atskirą modulį, ir mokytis pagal jį. Pasirinkęs vieną modulį profesinėje mokykloje gimnazistas galės turėti nuo 3 iki 6 pamokų per savaitę, o mokymasis truktų nuo vienerių iki dvejų metų.

Mokinys kartu su savo gimnazija ir profesine mokykla turės sudaryti individualų mokymosi planą, kad būtų neviršytas maksimalus savaitinis 35 pamokų skaičius. Abi mokyklos bendradarbiaudamos derins mokiniui palankų pamokų tvarkaraštį.

Mokinys, baigęs atskirą modulį, gaus įgytą kompetenciją patvirtinantį pažymėjimą. Įgytos kompetencijos jam leis užsiimti atitinkama veikla, o mokantis toliau pagal tos pačios kvalifikacijos programą įgytos kompetencijos galės būti įskaitomos, tad sutrumpės mokymosi laikas.

 

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo “Reitingai” vyriausiasis redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

stop113 Citata
2024 m. balandžio 18 d.