Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Vietoje žadėto proveržio ugdymo karjerai srityje regime visišką tuštumą

07.28 Ketvirtadienis 07:07
Gintaras Sarafinas

Atostogos, žinoma, yra labai smagus užsiėmimas. Tačiau rimtose įmonėse  atsakingi žmonės paprastai svarbiausius projektus, ypač tuos, kurie liečia daugybę kitų žmonių, stengiasi užbaigti ir tik tada eina atostogauti.

Bet mūsų ministerijose viskas vyksta kiek kitaip. Ypač Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje.

Šios ministerijos vadovybė labai aiškiai ir užtikrintai paskelbė, kad nuo šių metų rugsėjo 1-osios Lietuvos mokyklose prasidės privalomas ugdymas karjerai, kitaip dar vadinamas profesinis orientavimas. Ir tam bus skirta netgi 10 mln. eurų. Beje, mokiniai su profesiniu orientavimu bus supažindinami jau nuo pirmos klasės, o vyresnėse klasėse tam bus skiriama jau tikrai daug valandų. Taip pat buvo pažadėta, kad bus rasti ir 500 mokytojų – ugdymo karjerai specialistų.

Tokie tad buvo planai ir pažadai. Bet grįžkime į žemę, į Lietuvą.

Šiandien liepos 28 diena. Iki rugsėjo pirmosios liko 34 dienos. Bet vietoje žadėto proveržio ugdymo karjerai srityje regime visišką tuštumą. Dar daugiau: liepos antrąjį dešimtadienį Lietuvos savivaldybės ir mokyklos iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos gavo raštą, kuriame nedaugžodžiaujama. Rašte atsiprašinėjama, kad nespėjama, dar nepavyko parengti nei gairių, nei aplinkraščių, nei išaiškinimų. Kitaip tariant, jokios informacijos.

Taip paprasta dar nebuvo: už 34 dienų jau turi pradėti darbuotis 500 žmonių, jiems turi būti paskirstyti atlyginimai, pateiktos rekomendacijos kaip dirbti su mokiniais, šimtai tūkstančių mokinių į tai taip pat deda dideles viltis, o ministerija elgiasi kaip pamoką pramigęs Barankinas: ai, nespėjau. Ilgai laukę dar palaukite. Nejaugi nesuprantate, juk atostogos.

Tai tiesiog totalus neprofesionalumas. Galime paprognozuoti, kaip viskas rutuliosis toliau. Rugpjūčio pabaigoje jau turėtų pradėti lįsti ministerijos paskubomis parengti raštai ir vis dar nelabai aiškūs išaiškinimai. Tada savivaldybių švietimo skyriai ims mąstyti, kaip tuos nurodymus įvykdyti ir kaip paskirstyti numatytas lėšas. Mokyklų administracijos ims desperatiškai ieškoti žmonių, kurie mokiniams galėtų vesti ugdymo karjerai užsiėmimus. Lengva tikrai nebus, nes nėra iš ko rinktis.

Matant koks nevykęs yra tarsi ir geros idėjos startas, galima jau net ne prognozuoti, o tiesiog garantuoti, kad šis projektas patirs nesėkmę. Nes pirmąjį pusmetį jis vyks vien tam kad vyktų. Nes toks buvo nurodymas.

Bet ne pirmas kartas. 2012-2014 metais Lietuvos mokyklose taip pat buvo vykdomas ugdymo karjerai projektas. Tam iš Europos Sąjungos fondų buvo skirta dešimtys milijonų tuomet dar litų. 2014 m. pinigai baigėsi ir iš profesinio orientavimo nieko nebeliko. Ir absoliučioje daugumoje mokyklų jo nebuvo pastaruosius 8 metus.

Dabar vėl atsirado pinigų. Bet pats pasirengimas, projekto įgyvendinimas labai neprofesionalūs ir labai primena Lietuvoje jau įprastą pinigų įsisavinimo projektą, kai pinigų skyrimas niekaip nesiejamas su rezultatais. Ir rūpesčiu vaikais tai nekvepia. Jeigu vaikai tikrai rūpėtų, tikrai nebūtų elgiamasi kaip dabar.

Na, o darbdaviai ir toliau stebėsis, kodėl tie Lietuvos abiturientų pasirinkimai tokie keisti. Kodėl daugybė stoja į tas profesijas ir studijų programas, kurių atstovų parengta dešimtmečiui į priekį, o nestoja į tas, kurių atstovų labai stinga. Kodėl jie apskritai keistai renkasi profesiją.

Na bet paukščiukas dėl Lietuvoje esą vykdomo ugdymo karjerai bus padėtas. Ir atsikabinkite. O dabar atostogos.

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai