Konstitucinis Teismas neseniai paskelbė, kad Civilinio kodekso nuostatos, kurios leidžia sudaryti partnerystę tik vyrui ir moteriai, prieštarauja Konstitucijai. Be to, teismas atkreipė dėmesį, kad netinkama ir tai, jog partnerystė įsigalioja tik tada, kai priimami specialūs įstatymai. Tai reiškia, kad nuo šiol visos poros gali kreiptis į teismus, prašydamos įregistruoti partnerystę. Šis sprendimas iškart įžiebė aršias diskusijas – liberalūs piliečiai džiaugiasi, o konservatyvių pažiūrų žmonės tvirtina, kad Konstitucinis Teismas įsitraukė į politiką.
Tuo metu Seime į priekį juda du įstatymų projektai, kuriais siekiama viešinti prisipažinusių KGB bendradarbių pavardes. Kol vieni laukia, kada pagaliau paaiškės, kas bendradarbiavo su KGB, kiti piktinasi – esą taip valstybė laužo duotą pažadą saugoti šių asmenų anonimiškumą.
Opozicija taip pat reiškia nepasitenkinimą dėl prezidento siūlymo savo vyriausiąją patarėją paskirti Valstybės kontrolės vadove. Vėl prisimintas „atšalimo laikotarpis", o kritikai klausia, kodėl prezidentas be jokių ribų skiria savus žmones į svarbias institucijas – neva taip Valstybės kontrolė neišvengs Prezidentūros politinės įtakos.
Kaip šias tris istorijas vertinti iš konstitucinės teisės perspektyvos? Kiek pagrįsta kritika Konstituciniam Teismui, kad šis užsiima politika? Savo įžvalgomis dalijasi buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, Vilniaus universiteto profesorius Egidijus Kūris.
BNS nuotr.
Komentarai
Bendravimo taisyklės