Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kodėl vieniems Julianas Assange'as – herojus, o kitiems – išdavikas?

2024-06-26, Trečiadienis 13:05
Jonė Sąlygaitė

„WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as, pasaulio žiniasklaidai nutekinęs daugybę slepiamų politinių įvykių, po daugybės metų grįžo į laisvę.

Istorija tokia: 2010 metais, kai jo valdoma „Wikileaks" paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje JAV kariai šaudo į civilius Irake, Švedija išdavė Assange'o arešto orderį, apkaltindama jį vienos moters išžaginimu ir kitos tvirkinimu. Čia prasidėjo 14 metų trukusi Assange'o teisinė kova. Vienų herojus, kitų išdavikas buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje. Jis neigė pareikštus kaltinimus, teigdamas, kad tai tik užmaskuotas bandymas išduoti jį JAV, kad jam būtų pateikti kaltinimai šnipinėjimu dėl politikos užkulisių atskleidimų. 2012-aisiais jis pasiprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone. Sulaukęs tuometinio šalies prezidento pagalbos, jis užsidarė ambasadoje ir ten praleido net 7-erius metus. Visgi, naujasis Ekvadoro prezidentas Assange'ui liepė palikti pastatą, Jungtinės Karalystės policija jį suėmė, o Assange'as 5-erius metus praleido kalėjime, toliau tęsdamas kovą prieš ekstradiciją į JAV. 2019 metų lapkritį Švedijos valdžia nutraukė bylą prieš Assange'ą, nes nuo įtariamų nusikaltimų praėjo per daug laiko. Assange'as buvo paleistas iš kalėjimo po susitarimo su JAV, pagal kurį jis prisipažįsta kaltu dėl 1 iš 18 kaltinimų pagal JAV šnipinėjimo įstatymą. Sutarta, kad bausmė jau buvo įvykdyta, 5-erius metus kalint Jungtinės Karalystės kalėjime. Šiandien – pirmoji Assange'o laisvės diena per 14 metų.

Ką apie demokratiją parodė Assange'o istorija? Kodėl vieniems jis liks herojumi, o kitiems – išdaviku? Vieniems – Vakarų demokratijos gynėju, o kitiems – grėsme Vakarams? Kalbame su Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

EPA-ELTA nuotr.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai