Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Zelenskio vizitas Europoje – griežtos sankcijos Rusijai ir greitas kelias į ES

2023-02-15, Trečiadienis 14:30
Jonė Sąlygaitė

Volodymyras Zelenskis, kreipdamasis į Europos Parlamentą, kalbėjo, kad jo šalį ir Europos Sąjungą vienija tos pačios vertybės, standartai ir taisyklės, paremtos įstatymais. „Tai – mūsų Europa, mūsų taisyklės, toks yra mūsų gyvenimo būdas. O Ukrainai tai – kelias namo, kelias į savo namus“, – kalbėdamas apie Ukrainos siekį įstoti į bendriją sakė lyderis. Taip pat, jis dar kartelį padėkojo už teikiamą paramą, pritaikytas sankcijas Rusijai, prašė nesustoti ir toliau tiekti modernių ginklų, kad galėtų apginti ne tik Ukrainos, bet ir visos Europos, laisvę. Akcentuotas ir Ukrainos siekis tapti pilnaverte Europos Sąjungos nare. Nors didžioji dauguma Europos Sąjungos lyderių, nuo Emmanuelio Macrono iki Olafo Šolco, Ukrainos ateitį mato bendrijoje, V. Zelenskiui svarbiausia, kad narystė sąjungoje prasidėtų kaip įmanoma greičiau.

Lietuvos ambasadorius Europos Sąjungoje Arnoldas Pranckevičius sako, kad Ukrainos lyderio vizitas dar kartelį padėjo atkreipti dėmesį į svarbiausius aspektus Ukrainai ir prisiminti, kad šaliai reikia padėti greičiau judėti bendrijos link. „Mes visi galime įvertinti, kokia didelė yra Ukrainos pažanga. Jie padarė labai daug darbo nepaisant karo, didžiulių resursų, mestų į kovą su agresore. Europos Komisija išleido analitinį raportą, kuriame mes matome rentgeno nuotraukas dėl visų Ukrainos vykdomų reformų, stebime, kad pažanga yra nemaža. Tikimės, kad pavasarį Komisija, pateikdama jau ne tokį tarpinį vertinimą, progresą įvardins ir tas progresas padės jau rudenį, siekiant to formalaus pradžios starto, valstybėms narėms įsitikinti, kad galima uždegti žalią šviesą derybų pradžiai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Gyvenu Europoje“ kalbėjo A. Pranckevičius.

Dalis ekspertų teigia, kad be pilno Ukrainos atstatymo, jos narystės tikėtis bendrijoje neverta, tačiau ambasadoriaus nuomone, svarbiausia nedaryti dirbtinio delsimo Ukrainos kelyje, įvardinti progresą, kurį šalis jau įgyvendina. „Vos per kelis mėnesiu mes matome Ukrainos pažangą teisinės reformos srityje, kovoje su korupcija, kitose Komisijos išvardintose srityse ir tai leidžia manyti, kad Ukraina judės greičiau nei mano kai kurie skeptikai. Lietuvoje esame sužavėti, kaip efektingai Ukrainos administracija, nepaisant karo, daro sprendimus ir priima įstatymus“, – sakė ambasadorius Europos Sąjungoje.

Kitas svarbus aspektas, kurį vizite nurodė V. Zelenskis – kaip įmanoma daugiau sankcijų Rusijai. Visgi, net ir jau priimti sankcijų paketai turi spragų, kuriomis pasinaudoja Kremlius, o apie naujus sankcijų paketus kalbama ilgai ir labai apgalvotai. A. Pranckevičiaus teigimu, reikia suvokti, kad jau beveik visi sektoriai yra sankcionuoti, tarp jų ir anglis, nafta, plienas, metalai, plastikas, mediena, cementas. Sudėtinga surasti ekonomikos sektorius, kurių sankcijos dar nepalietė, tačiau nuolatos juda nauji paketai, nes tęsiasi Rusijos karas. „Natūralu, kad ruošiant naujus sankcijų paketus dabar reikia šiek tiek daugiau laiko, daugiau analizės, kurie sektoriai dar nėra sankcionuoti, kurie bankai dar turi būti įtraukti į finansines sankcijas. Taip pat kokios technologijos naudojamos Rusijai atsinaujinant karinį potencialą. Tai padaryti darosi vis sunkiau, reikia būti detalesniems, reikia daugiau laiko ruošiant paketus. Pradėjome darbą prie 10-tojo sankcijų paketo. Šį savaitgalį rinkosi ambasadorių grupelės, svarstėme Komisijos pasiūlytus naujus elementus 10-ajame pakete. Kol kas tai yra konfidencialu, bet trečiadienį jau turėtume gauti teisės aktus, kurie tą paketą sudarys. Atrodo, kad šis paketas bus esminis. Jeigu galėsime priimti Komisijos pasiūlymus bei įnešti naujus siūlymus, kuriuos mes ir lenkai turime savo kišenėse, manau, kad tai bus stiprus atsakas Rusijai prieš pat karo metines“, – nurodė Lietuvos ambasadorius Europos Sąjungoje.

A. Pranckevičius pažymėjo, kad Lietuva, Lenkija, Estija stipriai kovoja, kad būtų priimamos itin efektyvios sankcijos. Politikas priminė, kad paskirtas ir sankcijų ambasadorius Davidas O‘Sullivanas, buvęs Komisijos generalinis sekretorius, kuris vyks į skirtingas valstybes, tokias kaip Turkija, Centrinė Azija, Vakarų Balkanai, Pietų Kaukazas ir kalbės su šių šalių vyriausybėmis, ne tik ragindamas prisijungti prie sankcijų paketo, tačiau ir prašydamas nepadėti Rusijai. Svarbu vieningai užkirsti kelią produktams ar prekėms patekti į karą tęsiančią šalį.

Visgi, ne visuomet sekasi susitarti ir bendrijos viduje. Viena pagrindinių Rusijos užtarėjų ir toliau išlieka „orbaniška“ Vengrija. „Kuo toliau, tuo sunkiau darosi su Vengrijos pozicija tiek sankcijų, tiek makrofinansinės pagalbos klausimais. Prisimename, kad turėjome didžiulę nervų dramą su Budapeštu gruodžio mėnesį, kai vis nepavyko susitarti dėl 18 milijardų finansinės pagalbos Ukrainai. Šiandien, kaip žinome, Vengrijos užsienio reikalų ministras yra Minske, Baltarusijoje. Tai irgi šokiruoja daugelį kolegų Briuselyje. Tai jau tampa sistemine problema. Dėl to tenka tik apgailestauti. Norisi išlaikyti solidarumą. Mums reikia vieningumo, reikia parodyti vieningą frontą, kurį demonstravome visus metus. Tikiuosi pavyks tai išlaikyti, nors neslėpsiu, kad darosi vis sunkiau“, –  „Žinių radijo“ laidoje „Gyvenu Europoje“ teigė Lietuvos ambasadorius Europos Sąjungoje A. Pranckevičius.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

stop113 Citata
2024 m. balandžio 18 d.