Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Pilietinio pasipriešinimo diena: ko mus moko istorija?

2023-05-12, Penktadienis 09:05
Raigardas Musnickas

Gegužės 14-oji minima kaip Pilietinio pasipriešinimo diena. 1972 m. gegužės 14 d. devyniolikmetis jaunuolis Romas Kalanta nusižudė protestuodamas prieš tarybinę-socialistinę santvarką. Kauno muzikinio teatro sodelyje jis apsipylė benzinu ir, sušukęs „Laisvę Lietuvai!“, susidegino. Įvykis išgąsdino LKP ir KGB pareigūnus. Jie slapta palaidojo R. Kalantą. Sužinoję tai, žmonės pasipiktino ir pradėjo rengti masines eitynes, demonstracijas. Jų metu buvo skanduojami politiniai šūkiai. Neramumai nuslopinti tik gegužės 19 d. Daugiau kaip 400 žmonių buvo suimta, tačiau R. Kalanta išliko pilietinio pasipriešinimo simboliu.

Šiuo metu Europoje vyksta karas. Mes nuolat svarstome, ką turėtų karo atveju daryti mūsų piliečiai. Kaip turėtų priešintis agresoriui, kokie kovos būdai būtų panaudoti? Kokių pilietinio pasipriešinimo įrankių galime pasisemti iš praeities?

Diskutuoja: istorikas, šaulys, Vytauto Didžiojo universiteto licėjaus „Sokratus“ direktorius Mindaugas Nefas ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

srtrf logo155

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai