Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

ES įvedė sankcijas Rusijos suskystintoms dujoms

2024-06-27, Ketvirtadienis 07:07
Lukas Oželis

Europos Sąjungos šalys narės patvirtino 14-ą sankcijų Rusijai paketą. ES Tarybos pranešime teigiama, kad baudžiamosios priemonės pritaikytos dar 116 asmenų ir subjektų. Be to, Bendrijoje bus draudžiama perkrauti rusiškas suskystintas gamtines dujas, skirtas gabenti į trečiąsias šalis. „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigia, kad Rusijos pajamos dėl to sumažės, tačiau esminis ekonominis smūgis Rusijai buvo suduotas su pirmais sankcijų paketais. 

„Tai yra papildoma priemonė, kuri apmažins Rusijos pajamas iš dujų. Bet iš esmės pagrindinis smūgis buvo suduotas, kai buvo priimtos vienos iš pirmųjų sankcijų. Tai matosi ir tokiuose rodikliuose, kaip „Gazprom“ metiniai rezultatai, nes šių metų pirmą ketvirtį „Gazprom“ patyrė nuostolių. Tai yra buvusių sankcijų pasekmė. Kalbant apie naująsias sankcijas, tai, tikėtina, apsunkins Rusijos finansų rodiklius, bet labai daug kas priklausys nuo to, kaip Europos Komisija prižiūrės sankcijų įgyvendinimą“, – kalbėjo ekonomistas.

Jis jau dabar mato būdų, kaip Rusija galėtų apeidinėti naujai įvestas sankcijas suskystintoms gamtinėms dujoms. Pasak jo, Rusija eksportuos dujas į kitas valstybes ir tada bandys pakeisti jų kilmę. Tokiu būdu šių dujų eksportas statistikoje nebūtų traktuojamas kaip rusiškų dujų eksportas ir išvengtų sankcijų.

Pati ES vis dar perka dalį suskystintų dujų iš Rusijos. A. Izgorodino teigimu, alternatyvių tiekėjų galimybes apmažino hučių veiksmai Raudonojoje jūroje. „Hučių atakos apribojo ES galimybes gauti dujų iš kitų valstybių. Apskritai nuo karo Ukrainoje pradžios, EK padarė iš tiesų milžinišką progresą, kalbant apie alternatyvių dujų tiekėjų suradimą. Tai yra sveikintina, nes per labai trumpą laiką tikrai buvo pasiekta nemažai“, – teigė ekonomistas.

Sankcijų pakete taip pat numatomas įpareigojimas įmonėms daryti patikrinimus, ar jų prekės per trečiąsias šalis nepatenka į Rusiją. A. Izgorodino teigimu, tikslas yra geras, tačiau jį įgyvendinti tikrai bus sudėtinga. Pasak ekonomisto, verslas būtinai turi turėti vidinę sistemą ir tikrinti, kur nukeliauja eksportuojama produkcija. Iš kitos pusės, pašnekovo manymu, nepagrįsta mesti akmenį vien į verslą ir tik jį palikti atsakingą. A. Izgorodino manymu, toks požiūris yra neteisingas, nes pirminė verslo funkcija yra pagaminti prekes ar paslaugas ir jas parduoti, o kontrolę ir monitoringą turi atlikti valstybės.

„Citadele“ banko ekonomistas akcentuoja, kad labai sunku verslui sutikrinti, kur galų gale nukeliauja jų eksportuojamos prekės. Jeigu prekė nukeliaują į vieną iš Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalių, verslui sunku sužinoti, ar vėliau ta prekė nepatenka į Rusiją.

Šią problemą spręstų sankcijos toms NVS šalims, kurios įgalina sankcijų apėjimą. Vis dėlto, ekonomistas pabrėžė, kad nors identifikuoti sankcijų apėjimą yra nesudėtinga, ji įrodyti būtų daug sunkiau.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai