Europos Parlamento nariams per visą kadenciją tenka balsuoti dėl įvairiausių teisės aktų. Vien per šią kadenciją EP nariai priėmė arti 1 tūkst. tekstų. Akivaizdu, kad įsigilinti į kiekvieną iš jų europarlamentarams yra tiesiog fiziškai neįmanoma. Tokiu atveju europarlamentaro balsą dažnai, nors ir ne visada, nulemia frakcijos, kuriai jis priklauso, pozicija. Taigi, renkantis, už ką balsuoti artėjančiuose EP rinkimuose, svarbi yra ne tik nacionalinių, bet ir europinių partijų programa.
Šioje laidoje aptarsime Socialistų ir demokratų partijos (S&D) rinkimų manifestą.
Rinkimų programoje reiškiamas susirūpinimas dėl augančios kraštutinės dešinės įtakos EP. Kairiųjų partijos įsitikinimu, radikalios dešinės partijos kelia grėsmę Europos demokratinėms institucijoms ir žmogaus teisėms. Manifeste pabrėžiama, kad Socialistų ir demokratų partija jokiomis aplinkybėmis nedalyvaus koalicijoje su kraštutinės dešinės politinėmis jėgomis.
Ekonominėje politikoje Socialistų ir demokratų partija pasisako prieš griežtą fiskalinę politiką. Kairiųjų įsitikinimų, būtina didinti Europos Sąjungos biudžetą ir skolintis investicijoms skaitmeninei ir žaliajai transformacijai įgyvendinti. Be to, partija pasisako už Europos pramonės rėmimą.
Minėtiems tikslams įgyvendinti prireiks papildomo finansavimo, todėl kairiųjų partija siekia peržiūrėti mokesčių sistemas. Socialistai pasisako už turtingiausių asmenų, finansinių sandorių apmokestinimą ir didesnį korporacijų įnašą į valstybės biudžetus.
Socialistų ir demokratų partija akcentuoja, kad ekonominis ES augimas turi reikšti ir geresnes samdomų darbuotojų sąlygas. Socialistų partija žada kovoti su pajamų nelygybe tarp vyrų ir moterų, dirbančių asmenų patiriamu skurdu bei išnaudojimu darbe. Europos socialistų partija taip pat įsipareigoja mažinti darbo valandų skaičių bei užkardyti mirtinus nelaimingus atsitikimus darbo vietoje.
Socialistų ir demokratų partija savo programoje taip pat skiria didelį dėmesį klimato kaitos keliamoms problemoms. Nors EP kadencijai einant į pabaigą Žaliasis kursas sulaukia vis daugiau kritikos, savo rinkimų manifeste kairiųjų partija pabrėžia, kad negali būti daroma jokia reguliacinė pauzė Žaliojo kurso įgyvendinime, tačiau kartu akcentuojama, jog žalioji transformacija turėtų būti socialiai jautresnė, nes šiuo metu pažeidžiamiausios žmonių grupės moka didžiausią kainą už klimato kaitos daroma žalą.
Manifeste teigiama, jog klimato ir bioįvairovės krizės kelia grėsmę ūkininkų pragyvenimui bei galimybėms apsirūpinti maistu. Socialistų ir demokratų partija pritaria, kad ūkininkams, kurie reiškė didžiausią nepasitenkinimą dėl žaliojo kurso reguliavimų, reikia finansinės pagalbos įgyvendinant žaliąją transformaciją. Vis dėlto, kairiųjų partija griežtai nesutinka su požiūriu, kad tvarumo reikalavimai žemdirbiams kenkia žemės ūkio veiklai. Socialistų ir demokratų partijos įsitikinimu, žaliasis kursas kaip tik prisidės prie geresnės ūkininkų padėties.
Nors migracijos reforma buvo priimta dar šios kadencijos metu, didelių migrantų srautų keliami iššūkiai yra viena esminių šių EP rinkimų temų. Socialistų ir demokratų partija pabrėžia, kad migracijos politika turi būti grįsta pagarba žmogaus teisėms. „Migracija yra Europos istorijos ir mūsų visuomenės dalis", – rašoma manifeste. Vis dėlto, apart įsipareigojimų užtikrinti sąžiningas procedūras atvykstantiems migrantams, rinkimų programoje neišsiplečiama, kokiu būdu ES turėtų spręsti migracijos keliamus sunkumus.
Rinkimų programoje taip pat akcentuojamas ryškesnis ES vaidmuo saugumo ir užsienio politikoje. Socialistų ir demokratų partijos teigimu, pasikeitusioje geopolitinėje situacijoje Europa turi rimčiau rūpintis savo saugumu. Manifeste reiškiamas palaikymas gynybos pramonės vystymui.
Kairiųjų partija žada ir toliau tvirtai remti Ukrainą tiek, kiek reikės, bei palaiko tikslą atstatyti teritorinį Ukrainos integralumą. Tuo tarpu Izraelio ir „Hamas“ kare kairieji sieks ugnies nutraukimo. Jų įsitikinimų, būtina siekti Palestinos valstybės pripažinimo.
Kairiųjų partija taip pat pasisako už didesnį Europos vaidmenį tarptautinėje politikoje. Socialistai nori išplėsti ir sustiprinti ES diplomatinę veiklą. Manifeste teigiama, kad Europai reikia rasti naują balansą santykiuose su Kinija. Be to, kairiųjų įsitikinimu, reikia daugiau bendradarbiauti su Afrikos ir Pietų Amerikos šalimis bei prisidėti prie socialinio ir ekonominio progreso šiuose žemynuose.
Socialistų ir demokratų partija savo kandidatu į Europos Komisijos pirmininko postą išsirinko Nicolasą Schmitą. Šiuo metu jis užima eurokomisaro, atsakingo už darbo vietas ir socialines teises, poziciją.
Jei bus išrinkti, Socialistų ir demokratų frakcijoje turėtų dirbti Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatai.
Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.
Komentarai
Bendravimo taisyklės