Paskambinkite į studiją

photo 5053355
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

V. Zelenskis pristatė pergalės planą ES lyderiams

2024-10-21, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Briuselyje vykstančiame Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime pristatė pergalės planą, kurį sudaro penki punktai. Europarlamentaras Petras Auštrevičius sako, kad aiškesnių signalų iš lyderių, kaip jie vertina šį planą, dar teks palaukti. 

Pirmasis plano punktas – kvietimas į NATO. Kitas svarbus pergalės plano elementas – leisti Ukrainai smogti Vakarų sąjungininkų tiekiamais tolimojo nuotolio ginklais kariniams taikiniams Rusijos gilumoje. Trečiasis plano punktas yra atgrasymas. Kaip sakė V. Zelenskis, Ukraina siūlo savo teritorijoje dislokuoti kompleksinį nebranduolinį strateginį atgrasymo pajėgumą. Ketvirtasis plano punktas apima strateginį ekonominį potencialą. Pasak V. Zelenskio, Ukraina siūlo JAV kartu su tam tikrais partneriais, pirmiausia – ES, sudaryti specialų susitarimą dėl bendros Ukrainoje esančių ypatingos svarbos išteklių apsaugos. Penktasis punktas, pasak jo, skirtas pokario laikotarpiui. Prezidento teigimu, pasibaigus karui Ukraina turės labiausiai patyrusius karius. V. Zelenskis prognozuoja, kad jei partneriai susitars, dalį Europoje ar kituose žemynuose dislokuotų JAV karinių kontingentų bus galima pakeisti Ukrainos daliniais.

Europarlamentaras P. Auštrevičius Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?" teigė, kad esminis punktas yra geopolitinis, t. y. Ukrainos pakvietimas į NATO, nes be jo likusieji plano punktai yra sunkiai įgyvendinami.

Vis dėlto jis akcentavo, kad aiškesnių signalų iš Vakarų lyderių, kaip jie vertina pergalės planą, reikės dar palaukti. Politikas tikisi, kad ES lyderiai palaikys V. Zelenskio planą ir ištesės savo deklaruotą pažadą, jog susitarimas dėl karo pabaigos bus daromas kartu su ukrainiečiais, o ne lipant per jų galvas. Europarlamentaras taip pat viliasi, jog ES šalys susikoncentruos ne į kritiškas pastabas Ukrainos prezidento planui, bet veikiau pradės galvoti, kaip planas galėtų virsti realybe.

Pasak P. Auštrevičiaus, reikšmingiems ES veiksmams kišą koją ir rinkiminis periodas Vokietijoje. Europarlamentaro teigimu, visi klausimai Vokietijoje dabar turi rinkiminį atspalvį. Ir Ukrainos klausimas nėra išimtis. Politiko teigimu, ES kontekste Vokietijos politikų pasisakymai atrodo silpniausiai, kalbant apie palaikymą Ukrainai. P. Auštrevičius paminėjo, kad Vokietijoje girdimi pasiūlymai rengti separatines derybas Kazachstane.

Europarlamentaras akcentavo, jog kad ir kokia būtų Vokietijos rinkimų baigtis, būsimi Vokietijos valdantieji nebus tas ledlaužis, kuris stums Ukrainos klausimą reikiama linkme. Pasak jo, dar tikrai girdėsime iš Vokietijos apie pasiūlymus pradėti taikos derybas su Rusija.

Panaši padėtis yra ir JAV dėl prezidento rinkimų. Tiesa, europarlamentaras pabrėžė, kad net ir Kamalos Harris pergalės atveju nebus paprasta tartis dėl JAV paramos Ukrainai. Politikos sakė, kad ypatingai svarbų vaidmenį Ukrainos klausimu atliks ir JAV Kongresas, kuriame šiuo metu daugumą turi respublikonai. P. Auštrevičius prognozavo, kad politikų retorika pergalės plano kontekste liks miglota – joje dominuos išvedžiojimai be aiškesnių įsipareigojimų.

EPA-ELTA nuotr.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai