Paskambinkite į studiją

GFBankas2.lt ziniuradijas.lt
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kaip kurti tvaresnius ir aplinkai draugiškesnius namus?

2023-06-02, Penktadienis 09:00
Partnerio turinys

Šiandien kaip niekada dažniau girdime ir kalbame apie tvarumą bei mūsų kasdien paliekamą pėdsaką. Žinodami apie planetai daromą poveikį, norime gyventi tvariau – kaip galime labiau atsisakome plastiko bei kitų sunkiai yrančių ar perdirbamų medžiagų, rūšiuojame šiukšles. Vis dėlto, tam, kad sumažintume gamtai daromą poveikį ir gyventume tvariau, nereikia keisti savo įpročių 180 laipsnių – vos keli svarbūs žingsniai įprastoje rutinoje namus pavers mažiau žalos planetai sukuriančia erdve.

 

Energiją naudokite sumaniau

Be abejo, vienas didžiausių tvarių namų priešų yra besaikis energijos vartojimas. Dėl bendros atmosferos įjungtas televizorius, nenaudojamas, tačiau pasikrauti paliktas kompiuteris ar vieniša, tuščiame kambaryje visiškai be reikalo šviečianti lempa ilgainiui iššvaisto tikrai įspūdingą kiekį elektros. Vis dėlto, šie prietaisai yra tik maža dalis mūsų paliekamo kasdienio CO2 pėdsako – bene daugiausia energijos sueikvoja sena buitinė technika ir pasenusi šildymo, šaldymo ar oro kondicionavimo sistema.

Norėdami kurti tvaresnius namus, pirmiausia imkitės didesnių žingsnių – pakeiskite daugelį metų naudotą skalbimo mašiną, šaldytuvą bei kitus prietaisus, lemiančius dideles sumas elektros sąskaitose. Tai gali būti ir vandens šildytuvas, jei jį naudojate savo būste, lėtai kaistanti orkaitė, indaplovė ar tiesiog pasenęs virdulys. Atnaujinkite rekuperacinę sistemą – pastaroji dažnai ne tik gausiai eikvoja energiją, bet ir yra tikrų tikriausia dulkių, grybelio bei kitų sveikatai nepalankių mikroorganizmų dauginimosi vieta. Pastaruosius pakeitę naujais prietaisais pastebėsite, kad ne tik mažėja sąskaitos, bet ir namai tampa kur kas tylesni, juose lengviau pailsėti. Savaime suprantama, tokie pokyčiai gali sudaryti nemenkų finansinių išlaidų, todėl galite pasinaudoti skaičiuokle internete ir įsivertinę savo finansines galimybes, galėsite pasinaudoti itin lanksčiomis paskolos sąlygomis ir kurti tvaresnius namus be rūpesčių.

Atnaujinant buitinę techniką bei kitus prietaisus, labai svarbu kruopščiai apgalvoti, kurie jų iš tikrųjų jums reikalingi. Jei televizorių įjungiate tik dėl fono, jį puikiai pakeisti gali ir kompiuteris su geresne garso sistema. Trintuvo, maišytuvo, smulkintuvo ir kitų smulkių virtuvės prietaisų darbą gali atlikti patikimas virtuvinis kombainas, o mikrobangų krosnelės ir orkaitės pareigas, ypač gyvenant vienam ar dviese, nepriekaištingai atliks karšto oro gruzdintuvė. Tokie pasirinkimai ne tik sumažins namų energijos švaistymą, bet ir sutaupys vietos virtuvėje.

 

Mažinkite švaistymą visapusiškai

Kita problema, užkertanti kelią tvarumui namuose, yra švaistymas. Dažnai tai darome nė nesusimąstydami, tačiau pakoregavę vos keletą įpročių galime pakeisti visą ritmą. Pradėkite nuo virtuvės – čia švaistoma bene dažniausiai. Pirmiausia derėtų kruopščiai apgalvoti produktų pirkimo procesą. Šiandien dažniau skubame nei kada nors anksčiau, todėl parduotuvėje neretai instinktyviai perkame įprastus produktus, kurių nė nereikia. Prieš skubėdami apsipirkti, visuomet apžiūrėkite, ką turite savo namų lentynose, stalčiuose, šaldytuve bei šaldiklyje ir naudokite produktus, kurių galiojimas laikas jau eina pabaigos link. Sudarykite sąrašą, kokių konkrečiai produktų jums reikia ir juo vadovaukitės apsipirkimo metu – taip išvengsite automatiškai įsigyjamų prekių. Dar vienas svarbus dalykas, kurio pamiršti nevertėtų, yra maisto šaldymas. Jei nevalgėte viso patiekalo, neišmeskite jo likučių – šiandien šaldyti galima beveik viską, pradedant sodo gėrybėmis ir baigiant mėgstama mėsa ar žuvimi. Paruošti ir užšaldyti produktai išgelbės prireikus greičiau paruošti vakarienę, o ir išlaidos maistui bus kur kas mažesnės.

Taip pat svarbu kaip įmanoma labiau atsisakyti plastiko – apsipirkdami naudokite daugkartinius, o vaisiams ir daržovėms rinkitės tinklinius, tvirtų medžiagų maišelius. Turite įprotį geriamąjį vandenį pirkti plastikiniuose buteliukuose ir tarą grąžinti? Vis dėlto, mūsų planetai bus kur kas sveikiau, jei pastaruosius pakeisite gertuve. Dar vienas didelis pliusas – pasirinkę termoso tipo gertuvę, ne tik sumažinsite plastiko atliekų kiekį, bet ir šiltais ar gaivinančiai vėsiais gėrimais galėsite mėgautis kur kas ilgiau.

 

Kaip sumažinti chemijos naudojimą?

Tvarumo link keliaujančiuose namuose gana didelę problemą taip pat kelia buitinė chemija. Natūralu, kad reguliariai švarindami savo namus renkamės efektyvias, gerai nešvarumus šalinančias priemones – juk norisi ilgalaikio ir išties įspūdingo rezultato. Vis dėlto, baigę tvarkytis vandens, užteršto cheminiais junginiais, likučius dažniausiai supilame į klozetą ar tiesiog vonią. Kad ir kaip norėtųsi tai neigti, tokiu būdu jie vis tiek pasiekia mūsų gruntinius vandenis ir pamažu teršia mūsų aplinką. Maža to, namuose po valymo taip pat lieka nenatūralios kilmės likučių ant visų išblizgintų paviršių – būdami tokiuose namuose rizikuojame sukelti odos alergines reakcijas, kvėpavimo takų pažeidimus ar net apsinuodijimus, kurie galimi įkvėpus netinkamai sumaišytų valymo priemonių. Ką daryti, kad to išvengtumėte? Pakeiskite savo valymo rutiną – atnaujinkite priemones ekologiškomis, gamtai draugiškesnėmis alternatyvomis. Šios dažnai gaminamos koncentruotos, todėl ir pačios priemonės sunaudosite saikingiau, ir likučių į nuotekų vamzdį supilsite mažiau. Galite išbandyti ir natūralius produktus, tokius kaip actas, soda ar citrinos rūgštis – pastarieji valo ne mažiau efektyviai už įprastai naudojamą chemiją.

Vonioje be buitinės chemijos tvarumą mažina ir prausimosi priemonės. Čia galioja ta pati taisyklė – mažiau yra daugiau. Pakeiskite šampūnus, kondicionierius, dušo želes ar kitas mėgstamas priemones koncentruotais produktais, kurių sudėtyje nebūtų kenksmingųjų sulfatų, silikonų, SLS, parafinų, dažiklių ir kitų priedų. Taip sutaupysite nuskalavimui reikiamo vandens kiekį, o nutekėjęs vanduo nebus kenksmingas gamtai.

Užsakovas - General Financing bankas.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

stop113 Citata
2024 m. balandžio 18 d.