Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ar lenkų ūkininkų protestai kelia grėsmę Lietuvos saugumui?

2024-02-29, Ketvirtadienis 13:05
Jonė Sąlygaitė, Germanas Sedeika

Pasak užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, Lenkijos ūkininkų akcija dėl ukrainietiškų grūdų, blokuojant kelią pasienyje su Lietuva, primena hibridines operacijas, kurias intensyviai išnaudoja Kremlius. Prezidento vyriausiasis patarėjas Jarekas Neverowiczius nurodo, kad Rusija gali išnaudoti blokadą savo naudai ir tikisi, jog Suvalkų koridoriaus saugumo grėsmės šio protesto metu yra įvertintos ir Lenkijoje. Pasirodo vis daugiau pasvarstymų, kad pasienyje vykstantys protestai ne tik kurstomi, bet ir organizuojami asmenų, susijusių su Rusija, o pagrindinis to tikslas – supriešinti Ukrainą ir Lenkiją, Ukrainą ir Europos Sąjungą. Ar tokiuose pasvarstymuose yra tiesos?

Ar lenkų ūkininkų protestai nepakenks dvišaliams Lenkijos santykiams ne tik su Ukraina, bet ir su Lietuva? Kiek tikėtinos provokacijos Suvalkų koridoriuje? Ar esame pasiruošę hibridinėms akcijoms? O gal Rusijos pėdsakų ieškoti neverta – tai tik lenkų ūkininkų bandymas atkreipti valdžios dėmesį?

Diskutuojame su Vilniaus universiteto profesoriais dr. Tomu Janeliūnu, dr. Mariusz Antonowicz, Delfi.lt žurnaliste Ana Daukševič ir Nacionalinio krizių valdymo centro direktoriumi Vilmantu Vitkausku ir ūkininku Mindaugu Maciulevičiumi.

Antra dalis. Moldovos separatistinio Padniestrės regiono pareigūnai paprašė Maskvos suteikti jiems „apsaugą", reaguodami į Moldovos ekonominę šio regiono blokadą. Rusijos užsienio reikalų ministerija netrukus išplatino pranešimą, kuriame atsakė, jog Padniestrės gyventojų „apsauga" yra tarp jos prioritetų. Panaši situacija vyko ir 2006 metais, kai nepripažintos respublikos atstovai siekė savo integracijos su Rusija, neatmetant galimybės tapti Rusijos dalimi – panašiai kaip separatistinės respublikos Ukrainos Rytuose. Kokią žinią siekia paskleisti Padniestrės sostinė Tiraspolis ir ar galime tikėtis šio konflikto tam tikros eskalacijos, aptarsime tai su Viešojo saugumo tarnybos atstovu, atsargos pulkininku Sauliumi Guzevičiumi. Vėliau situaciją apžvelgsime su Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Moldovoje Tadu Valioniu

Eltos nuotr.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai