Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Gyvenimo įgūdžių programa – tam tikras simbolis, kad sprendimų priėmėjai jaunimą išgirdo

2024-10-26, Šeštadienis 14:30
Augustė Lyberytė

Nors praėjusiais mokslo metais startavusi ir didžiulį rezonansą visuomenėje sukėlusi Gyvenimo įgūdžių programa turėtų aprėpti ir lytinį švietimą, viena iš organizacijos „Ribologija“ įkūrėjų Rugilė Butkevičiūtė konstatuoja – Lietuvos ugdymo įstaigose jaunuoliai neįgyja gyvenimui būtino supratimo apie lytiškumą. Anot pašnekovės, švietimo bendruomenėje ši tema išlieka tabu – mokytojai vengia šių klausimų dėl asmeninio nepatogumo ar tėvų bendruomenės skepticizmo.

„Su lytiškumo ugdymu tikrai yra prasta situacija – nepaisant to, kad jis tarsi yra ir galėtų būti įtrauktas į Gyvenimo įgūdžių pamokas“, – laidoje „Skaitmeninė karta“ teigė R. Butkevičiūtė.

„Patys mokytojai vis dar bijo – net ir patys progresyviausi mokytojai. Tenka gauti elektroninius laiškus, kai rašo tėvams – nebijokite, mes apie tai nekalbėsime“, – pavyzdžiais dalijosi ji.

R. Butkevičiūtė akcentuoja – visuomenėje vis dar gajus įsitikinimas, jog jaunuoliams nederėtų pasakoti apie lytiškumą. Visgi, specialistė pabrėžia – nepaisant to, ar paauglys turės lytinio švietimo pagrindus, ar ne, ilgainiui jis taps seksualiai aktyviu.

„Suaugę žmonės vis dar galvoja, kad jeigu mes kalbėsime apie lytiškumo ugdymą su vaikais, tai jie pradės mylėtis. Tai galiu nuraminti tiktai tiek, kad paaugliai mylėtis pradės ar taip, ar taip – tiesiog [turint tam tikras žinias] bus prieinamos apsisaugojimo priemonės“, – tikino R. Butkevičiūtė.

„Kai mes neturime lytiškumo ugdymo, merginos ir vaikinai arba nebinarinės tapatybės jaunuoliai yra paliekami visiškai likimo valiai. Vadinasi, arba tu sužinosi apie savo kūną ir tai, kas yra seksas, internete – o internete greičiausiai rasi pornografiją ir visus kitus dalykus. Arba pasikalbėsi su draugais – draugai nežino, tu nežinai, nežinantys veda nežinantį. Arba pasikalbėsi su tėvais – o tėvai kalbėti šita tema dar vis privengia, bijo, ne visai žino kaip, nes su jais niekas nekalbėjo“, – blankią situaciją iliustravo „Ribologijos“ atstovė.

Jaunimo organizacijų atstovės sutinka – Gyvenimo įgūdžių programa neatliepia realaus moksleivių žinių poreikio. Tiesa, lyginant su tuo, kokios pamokos ar užsiėmimai vyko vos prieš keletą metų, naujoji ugdymo programa yra geras, nors ir labai mažas žingsnis į priekį, pripažįsta laidos „Skaitmeninė karta“ pašnekovės.

„Aš mokyklą baigiau prieš beveik trejus metus ir iš tikrųjų neatsimenu to, kad manę būtų mokę apie lytiškumą. Vienintelis prisiminimas, kuris dabar šauna į galvą – tai biologijos pamokos. Bet kodėl tai užsifiksavo atmintyje – nes atsimenu, kad tuomet biologijos vadovėlyje buvo nupiešta moters ir vyro kūnų fizionomija ir vaikinai rodė su pirštais į moteriškas kūno dalis, juokėsi. Ir ta pamoka tikrai buvo tokia nepatogi“, – patirtimis dalijosi Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkė Izidė Marcinkutė.

„Baigiau mokyklą prieš penkerius metus, kuomet lytiškumo ugdymas, lytinis švietimas buvo integruojamasis dalykas. (...) Bet taip pat turėjau tas nejaukias akimirkas per biologijos pamokas, kuomet tikrai nežinodavome, kur dėti akis, ir jausdavome, kad nepatogu yra ne tik mums, bet ir mokytojams, kurie tuos užsiėmimus veda“, – antrino Nacionalinės jaunimo reikalų tarybos narė Karolina Pralgauskytė.

Pašnekovių teigimu, jaunimo organizacijos dėjo nemažai pastangų, bendraujant su sprendimų priėmėjais – tam, jog moksleiviai ugdymo įstaigose turėtų lytiškumo ugdymo pamokas.

„Tai tikrai yra labai labai sudėtinga. Ir dažnai kalbant apie būtent kažkokius lytiškumo klausimus, žmogaus teisių klausimus, jie neretai tampa įrankiu politikams pritraukti daugiau rinkėjų, kažkaip skaldyti visuomenę ir taip kenkti būtent jaunų žmonių gyvenimui ir jų savęs realizavimui“, – atvirtavo I. Marcinkutė.

„Atsiradusi Gyvenimo įgūdžių programa yra tam tikras simbolis, kad, visgi, pavyko, jaunimą išgirdo. Tikrai ne tiek stipriai, kiek mes galbūt norėjome, ne visi klausimai nugulė į programą, bet tikrai tas pokytis, bent jau minimalus, atsirado“, – kalbėjo K. Pralgauskytė, pažymėdama, jog organizacijos ir savo ruožtu imasi įvairių iniciatyvų, siekiant moksleiviams suteikti jiems reikalingas lytinio švietimo žinias.

„Aš vertinčiau, kad mažais žingsneliais keliaujame link Skandinavijos šalių patirčių. Tikrai tikiu, kad vieną dieną galėsime pasidžiaugti, jog lytinis švietimas ir mūsų mokyklose yra toks, kokį turi Suomija, Norvegija ar kitos panašios šalys“, – diskusiją apibendrino Nacionalinės jaunimo reikalų tarybos narė.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai