Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Rusijos įsikišimas, melagienos ir Moldovos kelias į Europos Sąjungą

2024-10-22, Antradienis 14:30
Jonė Sąlygaitė

Moldovos prezidento rinkimai ir referendumas dėl narystės Europos Sąjungoje sukėlė didelį dėmesį ne tik šalies viduje, bet ir tarptautinėje bendruomenėje. Rinkimuose, kuriuose varžėsi dabartinė prezidentė Maia Sandu ir prorusiškų jėgų remiamas Aleksandras Stoianoglo, M. Sandu surinko 42 proc. balsų, o A. Stoianoglo – 26 proc. Visgi pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje, kur, po ilgo ir sunkaus balsų skaičiavimo, Moldovos piliečiai nusprendė tarti „taip“ Europos Sąjungai (ES).

Lietuvos ambasadorius Moldovoje Tadas Valionis pabrėžė, kad situaciją paveikė Rusijos įsikišimas. „Labai sunku tokius dalykus pamatuoti, tačiau mes matėme labai aktyvų Rusijos įsikišimą per pastaruosius keletą mėnesių ar net metų. Matėme tokį labai aktyvų kišimąsi į tai, kas vyksta Moldovoje ir kartais tas įsikišimas įgaudavo įsikišimas įgaudavo groteskiškas formas, nes kai kurie politiniai veiksniai, kaip, pavyzdžiui, besislapstantis oligarchas, kuris veža didelius kiekius pinigų ir tą deklaruoju atvirai, ir tada aiškina, kad aš vežu jums pinigus, o valdžia tai stabdo, neleidžia man jų padalinti“, – „Žinių radijo“ laidoje „Gyvenu Europoje“ sakė ambasadorius, pridurdamas, kad tokie dalykai mums galėtų atrodyti visiškai nesuprantamai.

Jis teigė, kad Moldovos teisėsauga rinkiminės kampanijos metu turėjo nepaprastai daug darbo. „Matėme 300 asmenų, kurie buvo sulaikyti, paruošti Bosnijos, Serbijos, Rusijos rengti neramumus. Matėme didelius kiekius pinigų, kurie buvo sulaikyti, iš pradžių lėktuvais, vėliau įvairios naudojamos trečiųjų šalių kreditinės kortelės be vardų papildytos, kriptovaliutos, galiausiai, pinigus pradėta siųsti per programėles asmenims tiesiai į Moldovą, turėdamas tuos pinigus programėlėje, galėjai juos išsigryninti važiuoti į Padnestrę ar kur kitur“, – kalbėjo T. Valionis.

Nepaisant šių trikdžių, Moldovos piliečiai balsavo „už“ narystę Europos Sąjungoje. „Taigi, aš negalėčiau sakyti, kad tai yra Rusijos laimėjimas. Pergalė yra pergalė, ir Moldovoje rinkėjų aktyvumas buvo gana didelis – beveik 52 proc. Referendumas pavyko“, – teigė ambasadorius. Tačiau jis taip pat pabrėžė, kad prieš galutinį sprendimą referendumas turės būti įtvirtintas parlamente.

Kalbėdamas apie propagandą ir dezinformacijos kampanijas, ambasadorius minėjo, kad melagienos Moldovoje buvo paplitusios plačiai. „Buvo tokių naratyvų. Nuo paprastų banalių: kad iš mūsų atims visą žemę, tapsime nekonkurencingi, valgysime tik sintetinius produktus, visi išvažiuos, prarasime identitetą. Galų gale, buvo klastojami laiškai Europos Komisijos vardu adresuoti Moldovos institucijoms, kad jūs dabar turėsite įsivesti gėjų kvotą savo ministerijoje. Iki tokių absurdiškų dalykų buvo prieita ir galbūt daliai visuomenės tai pasirodė įtikinama. Melo poveikį labai sudėtinga pamatuoti“, – teigė jis. Ambasadorius taip pat paminėjo, kad Rusijos naratyvas Moldovoje skatino baimę dėl karo: „Jie teigė, kad jei Moldova prisijungs prie ES, kils karas.“

Nepaisant šių iššūkių, Moldovos referendumo rezultatai parodė, kad dauguma šalies gyventojų palaiko narystę Europos Sąjungoje. Tolesni žingsniai apims diskusijas parlamente ir būsimo šalies vadovo sprendimą. Naujasis šalies vadovas paaiškės po antrojo prezidento rinkimų turo. Dalis nuogąstauja, kad dabartinės proeuropietiškos prezidentės konkurentas, A. Stoianoglo, yra prorusiškas kandidatas, kuris galbūt yra nusiteikęs euroskeptiškai ir referendumo nepraleis. Pasak Lietuvos ambasadoriaus, vertinimai įmanomi tik tuomet, kai jis pradės dirbti. „Jeigu kalbėtume bendrai apie visų kandidatų retoriką ES atžvilgiu, nė vienas iš rimtesnių kandidatų nepasisakė prieš ES. Įskaitant ir A. Stoianoglu. Vėlgi, vienas dalykas yra kas sakomas, kitas dalykas – kas yra daroma. Moldovos procesai labai stipriai įsibėgėja, visų pirma – derybos beprasidedančios. Moldova tikisi atidaryti vieną arba keletą derybinių skyrių kitų metų pavasarį, derybos turi vykti keletą metų, jei norime narystės tos narystės 2030-ais metais. Moldova turės išlaikyti nuoseklų politinį procesą viduje, konsensusą, nuosekliai sunkiai dirbti. Biurokratai, visas sluoksnis valstybės aparato, turės dirbti ES integracijos srityje. Tada labai aiškiai ir pasimatys, kas ko iš tikrųjų siekia“, – pažymėjo T. Valionis.

 Ambasadorius nurodė, kad sudėtinga prognozuoti, ar lengvai referendumas praeis diskusijas parlamente, visgi tikino, kad yra įmanoma, jog viskas vyks sklandžiai ir prezidentė M. Sandu dar šioje kadencijoje galės pasirašyti dokumentą, kad įsigaliotų Konstitucijos pakeitimai.

Elta nuotr. 

Laida yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: https://www.patreon.com/ziniuradijas

Naujausi epizodai