Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Specialistė: soc. medijoje karaliaujant „tobulumui“, geriau pasijusim tik kontroliuodami turinį

2023-02-26, Sekmadienis 07:07
Augustė Lyberytė

Šiuolaikinis jaunimas didžiąją dalį savo laiko praleidžia naršydamas socialiniuose tinkluose – Eurostato duomenimis, 2021-aisiais 83 proc. Europos Sąjungos jaunimo (16-29 metų amžiaus europiečių) aktyviai naudojasi socialinėmis medijomis. Ir nors „Facebook“ ar „Instagram“ jaunam žmogui tampa ir bendravimo erdve, ir saviraiškos platforma, socialinės medijos ir jose propaguojamas „tobulo“ gyvenimo ir „tobulo“ kūno kultas gali neigiamai paveikti platformų vartotojų savivertę.

Visgi, Všį „Ribologija“ bendraįkūrėja Rugilė Butkevičiūtė sako, kad šis klausimas – socialinių tinklų įtaka tam, kaip vertiname save ir savo kūną – kol kas susilaukia nedidelio mokslininkų bendruomenės dėmesio. O tie tyrimai, kurie yra atliekami, ne visada parodo realybę, sako ji.

Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje apklausa studija rodo, kad 90 proc. moterų lygina save su socialinių tinklų žvaigždėmis ir daugiau nei pusė jų dėl to jaučiasi blogai. Tuo metu tokius pat jausmus išgyvena tik 40 proc. vyrų, nors maždaug 2/3 jų taip pat savo kasdienybę ir išvaizdą vertina pagal tai, ką mato socialinėse medijose. Tačiau anot R. Butkevičiūtės, kiti tyrimai rodo, kad socialinės medijos gali paveikti ir pozityviai, tad šiai probleminei temai reikalingas gerokai didesnis dėmesys.

„Taip, moteris [socialiniai tinklai], atrodo, labiau paveikia, nes jos galbūt ir stereotipiškai labiau seka gyvenimo būdo žvaigždes, garsenybes, domisi figūros klausimais, išvaizdos klausimais. Vyrai galbūt mažiau tų dalykų seka. Bet iš kitos pusės, ką tyrėjai taip pat pastebi įvairiuose tyrimuose – klausimas, ar jie sako, kad jų neveikia, ar jų iš tikrųjų neveikia?“, – „Žinių radijo“ laidoje „Skaitmeninė karta“ kėlė klausimą R. Butkevičiūtė.

„Vyrai nėra linkę taip atvirai dalintis kaip moterys (...). Mes rečiau tą girdime iš vyrų. Bet, vėlgi, dirbdama su jaunimu, su berniukais ir mergaitėmis mokyklose, matau, kad berniukai ir mergaitės lygiai taip pat pergyvena dėl savo kūnų. Tiek žiūrėdami tą pačią pornografiją, tiek žiūrėdami tuos socialinius tinklus – jie lygina save su žmonėmis, kurie ten yra“, – pastebėjo ji.

Pašnekovė pripažino, kad ir pati dažnai jaučia, kaip socialiniuose tinkluose matomas ir sekamas turinys paveikia jos pačios nuotaiką ir požiūrį į save.

„Kad ir kaip aš pati galėčiau sakyti ir žinoti teoriškai, kad aš neturiu savęs lyginti su kitais žmonėmis, praktiškai tą padaryti labai sunku“, – atviravo specialistė.

Anot VšĮ „Ribologija“ atstovės, norėtųsi, kad socialiniai tinklai jaunam žmogui suteiktų tik teigiamų įspūdžių. Tad pašnekovė ragina medijų vartotojus griebti vadžias į savo rankas ir prisiminti, kad matomą turinį kontroliuoja pats vartotojas.

„Savo socialinius tinklus kontroliuoju aš. Ir tas yra labai svarbu. Jeigu jūs matote savo socialiniuose tinkluose reklamų, kurios jums, pavyzdžiui, nepatinka, arba reklamų, kurios jums atsibodo – jūs jas slėpkite, raportuokite. Jeigu jūs sekate žmones, kurie jus erzina, kurie jus verčia jaustis blogai – ir ne dėl to, kad jie iš jūsų tyčiojasi, bet tiesiog [trikdo] jų gyvenimo būdas (...) – aš juos paimu ir atseku“, – patirtimis dalijosi R. Butkevičiūtė.

„Jeigu aš noriu kūno pozityvumo, aš pabandau susirasti žmones panašius į mane. Jeigu aš esu, pavyzdžiui, apkūnesnė ir man niekaip neišeina būti lieknesne ir aš nenoriu dėl to pergyventi, aš noriu sakyti „aš esu apkūnesnė ir man yra super“. Yra tikrai daug influencerių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse – galima tiesiog paieškoti ir atsirinkti pagal turinį, kas jums patinka. Jūs kontroliuojate turinį ir jūs galite save apsisupti tais žmonėmis, kurie priverčia jus jaustis geriau“, – apibendrino ji.

 

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai