Artėjant šv. Kalėdų šventei istorija prisimena religiją. Jeigu popiežius iš Lenkijos Jonas Paulius II pasaulio istorijoje įsirašė kaip komunizmą nugalėjęs bažnyčios hierarchas, tai dabartinis pontifikas Pranciškus trikdo savo pareiškimais ir sprendimais, kuriuos įmanoma interpretuoti, kaip paramą karą prieš Ukrainą pradėjusiai agresorei Rusijai. Čia galima prisiminti ir pasisakymą dėl rusų kultūros, ir bendrą ukrainiečių ir rusų paauglių dalyvavimą Kryžiaus stotyse Romoje ir pan.
Laisvės kovose svarbūs ne tik bažnyčios vadovai, bet visa dvasininkija. Koks buvo Lietuvos katalikų bažnyčios vaidmuo jose? Kodėl sovietai norėjo kunigus paversti režimo įrankiais? Apskritai, kodėl ir kaip religija istorijoje tampa tiek karų, tiek pergalių priežastimi?
Diskutuoja Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos fakulteto docentas dr. Artūras Grickevičius, kuris taip pat yra Okupacinių režimų veiklos tyrimų ir viešinimo skyriaus vadovas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre bei krikščionybės istorijos XX a. tyrinėtojas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. Arūnas Streikus.
Nuotrauka: Žygimanto Gedvilos/BNS
Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Komentarai
Bendravimo taisyklės