Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

ES sieks didinti vaistų prieinamumą ir skatins naujų vaistų kūrimą

2024-05-13, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Europos Sąjungoje skinasi kelia didžiausia vaistų rinkos reforma per pastaruosius 20 m. Europos Parlamentas patvirtino savo poziciją dėl ES vaistų rinkos reformos. Europarlamentarai siūlo  nustatyti, kad naujiems vaistams būtų taikomas ne tik 2 m. rinkos apsaugos laikotarpis, kai rinkoje nebūtų galima platinti jų generinių variantų, bet ir 7,5 m. laiko tarpas teisinei vaistų duomenų apsaugai, o jam pasibaigus kitos įmonės galėtų susipažinti su detalia informacija apie vaistų sudėtį. Esant tam tikroms sąlygoms duomenų apsaugos laikotarpis galėtų būti pratęstas.

Siekdami paskatinti naujų antimikrobinių vaistų mokslinius tyrimus ir plėtrą, europarlamentarai siūlo taikyti atlygio už patekimą į rinką ir tarpinių išmokų schemą, kuri leistų finansuoti vaistų kūrimą dar negavus leidimo jų pardavinėti, kai būtų pasiekti tam tikri mokslinių tyrimų rezultatai.

Vaistų gamintojų asociacijos direktorė Genutė Voverienė įvardijo dvi pagrindines problemas, su kuriomis susiduria ES šalys farmacijos rinkoje. „Daugeliui vyriausybių nerimą kelia didelės inovatyvių vaistų kainos ir galimybės juos kompensuoti per sveikatos priežiūros sistemas. Antroji problema yra ta, kad daugelis pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų nerimauja dėl nebrangių generinių vaistų trūkumo ar neprieinamumo. Kalbant apie vaistų kainas, mažiau turtingose rinkose daugelio vaistų prieinamumas mažėja. ES reforma bandoma pagerinti padėtį reikalaujant, kad originalių vaistų bendrovės prekiautų savo naujais vaistais visose valstybėse narėse. Tai suteiktų Lietuvai geresnes galimybes derėtis dėl šių vaistų prieinamumo, nes patentuotų vaistų gamintojai rizikuotų prarasti išimtinį reguliacinių duomenų saugumą“, – Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ sakė G. Voverienė.

Vaistų gamintojų atstovė taip pat akcentavo, kad šiuo metu ES dominuoja ypač mažos generinių vaistų kainos, kadangi tiek pirkėjai, tiek valstybės derybose bando gauti vaistus kuo mažesne kaina, o tai, pasak pašnekovės, skatina vaistų gamintojus trauktis iš Europos rinkos. Tai savo ruožtu lemia vaistų trūkumą arba neprieinamumą. G. Voverienė teigė, kad reforma turėtų padidinti generinių vaistų prieinamumą. „Europos Parlamentas patobulino teisės akto nuostatą, kuria siekiama užtikrinti, kad generiniai ir biologiškai panašūs vaistai galėtų būti pradėti tiekti rinkai pirmą dieną po patento galiojimo pabaigos. Šiuo metu atsilikimas vidutiniškai siekia 5 mėnesius po patento ar papildomos apsaugos liudijimo galiojimo pabaigos. Tai iš esmės pagerins vaistų prieinamumą, nes pacientai Lietuvoje galės pasinaudoti prieinamesnėmis vaistų versijomis iškart pasibaigus patento galiojimui. Tai vyks be nereikalingo ir kartais neteisėto konkurencijos vilkinimo“, –  komentavo G. Voverienė

G. Voverienės teigimu, farmacijos reforma turėtų skatinti inovatyvių vaistų kūrimą ir didinti jų prieinamumą. „Reformos tikslas paskatinti daugiau į proveržį orientuotų inovacijų ir padaryti jas prieinamesnes visoms ES šalims. Tokios paskatos, kaip reglamentuojama duomenų apsauga, suteiks de facto monopolinę padėtį rinkoje. Kitas siūlymas yra numatyti ilgesnes paskatas naujos grupės vaistams, pavyzdžiui, naujiems antidiabetiniams preparatams.  Reforma taip pat bus remiamos įperkamos inovacijos, t. y. tai, ką vadiname pridėtinę vertę kuriančiais vaistais.  Tai yra žinomų molekulių inovacijos, kurias galima iš naujo pritaikyti ligai gydyti arba pritaikyti vaistą tam tikrai pacientų grupei, pavyzdžiui, vaikams“, – kalbėjo vaistų gamintojų atstovė.

Tiesa, Vaistų gamintojų asociacijos vadovė prognozuoja, kad dėl reformos originalių vaistų kainos nesumažės. Vis dėlto įsigyjant generinius vaistus valstybės galės sutaupyti reikšmingą dalį lėšų. „Nauja šio teisės akto versija ne itin prisidės prie originalių vaistų kainų mažinimo. Kita vertus, galimybė laiku gauti generinius ir biologiškai panašius vaistus leis visoms ES sveikatos priežiūros sistemoms sutaupyti milijardus eurų, kuriuos būtų galima investuoti į geresnį vaistų prieinamumą pacientams“, – pabrėžė Vaistų gamintojų asociacijos vadovė.

Tolesnės derybos dėl farmacijos reformos tęsis jau po birželį įvyksiančių Europos Parlamento rinkimų.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai