Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Drąsioje šalyje drąsios ir klaidos

2022-07-14, Ketvirtadienis 03:00
Gintaras Sarafinas

Šią savaitę jau galima apibendrinti brandos egzaminų rezultatus.

Iš tiesų mūsų šalis ne kartą skelbėsi esanti drąsi šalis. Šią savaitę tai buvo daug kartų patvirtinta. Tik daug drąsos turinčios šalies Švietimo ministerija gali konstatuoti, kad matematikos mes išmokome 10 tūkst. vaikų, o 15-os tūkst. neišmokome, bet esame drąsūs, nes tai pripažįstame (na ir kas kad nieko nedarome). Tik daug drąsos turinti valdžia gali skelbti, kad su tokiais mokymo rezultatais mes kuriame inovatyvią, tiesiog proveržio valstybę.

Tik labai drąsi komisija gali paskelbti, kad matematikos egzamino užduotys visiškai atitinka mokyklinę programą ir po to anuliuoti dviejų užduočių rezultatus.

Tik labai drąsi ministerijos valdžia apie naująją matematikos mokymo programą gali kalbėti kaip apie išsigelbėjimo ratą, kai matematikai - recenzentai ją praktiškai nušvilpė.

Na, tikrai daug drąsos reikia turėti, kad kasmet egzaminų sesiją organizuoti su tiek nesusipratimų. Čia tik priminsiu, kad šiemet informacinių technologijų egzaminas vėlavo dėl techninių nesklandumų, rusų kalbos egzaminas vyko taip sklandžiai, kad švietimo funkcionieriai po jo žaliavo, mėlynavo ir visaip atsiprašinėjo. Apie matematikos egzamino užduotis net nešneku, nes joms tirti buvo sukurta darbo grupė, kuri dirbo 5 dienas.

Tik labai drąsioje šalyje dėl visų negerovių kalta būna sistema ir aplinka. Tik labai drąsioje šalyje niekas neišdrįsta prisiimti atsakomybės už sujauktą jaunų žmonių ateitį. Tik labai drąsioje šalyje Švietimo ministerijos vadovybė, jau žinodama valstybinių brandos egzaminų rezultatus, ir labai nekokius rezultatus, liepos 5 d. gali pareikšti, kad visi svarbiausi sprendimai švietime jau priimti, o po nakties imti baisėtis baisiais švietimo rezultatais.

Tik ultra drąsioje šalyje švietimo viceministrė gali viešai paskelbti, kad ir ji pati jaunystėje vieno egzamino neišlaikė ir taip pasiųsti drąsią žinią jaunimui.

Sakyčiau tik išskirtinai drąsūs švietimo strategai gali pasiųsti žinią jaunimui ir jų tėvams su labai tiesmuku pasiūlymu gelbėtis patiems ir išeičių ieškotis patiems, ir korepetitorius samdytis už savus.

Tik drąsioje šalyje kuriamos komisijos, turinčios išnagrinėti prastų švietimo rezultatų priežastis ir pasekmes ir paskui tos komisijų išvados drąsiai užmirštamos.

Tik išskirtinai drąsioje valstybėje daugybė svarbių švietimo veiklų vykdomos projektiniu pagrindu, pradedant švietimo programų rangimu, vadovėliais ir baigiant egzaminų užduočių rengimu. Paskui dėl to kyla daug nesąmonių ir būna išplaunama atsakomybė, bet mes drąsūs, - iškęsime.

Drąsioje šalyje aukštosios mokyklos turi drąsiai priimti iššūkius. Ir ne tik jos, bet ir darbdaviai. Nes pirmosioms teks spręsti dilemas, kur rasti galinčiųjų studijuoti po suveltos brandos egzaminų sesijos, o antriesiems teks užmiršti svajones, kad šiemet padaugės įstojusiųjų į technologijų, inžinerijos, gamtos mokslų ar kitas svarbias studijų programas. Jau dabar aišku, kad studentų šiose srityse tikrai nepdaugės, o sumažės. Bet kas mums drąsiems.

Natūralu, kad tik drąsioje šalyje Švietimo ministerijos vadovybė gali drąsiai baisėtis baisiais švietimo rezultatais ir drąsiai užmiršti, kad ji lyg ir turėtų siekti, kad vaizdas imtų šviesėti, o rezultatai gerėti.

Na, gal jau užteks apie tą drąsą, nes iš tiesų imsime manyti, kad esame drąsūs ir išskirtiniai. Išskirtiniai tai mes esame, tik neigiama prasme. Jei jau prakalbome apie mūsų jaunimo brandą ir brandos egzaminus, tai nereikėtų užmiršti ir mūsų švietimo sistemos vadovybės ir strategų brandos. O ji, tiesą sakant, nelabai skiriasi nuo šių metų matematikos valstybinių brandos egzaminų rezultatų. Neatsirado nei vieno žmogaus, kuris prisiimtų atsakomybę už virtinę įgriuvų per šių metų valstybinius brandos egzaminus, niekas nevirto, niekam net plaukas nenukrito. Na, paburnos ten keliolika tūkstančių šeimų, bet koks skirtumas.

Apskritai egzaminai jau baigėsi, iki naujų susitikimų. Geros vasaros ir gerų naujų netikėtumų. Nes kitais metais vėl būtinai nustebsime, na kas gi čia su tuo mūsų švietimu vyksta, kodėl mums taip nesiseka ir kodėl tie mūsų vaikai tokie keisti.

Komentarą parengė Gintaras Sarafinas, žurnalo „Reitingai“ redaktorius.

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai