Dar praėjusią savaitę Kyjivas paskelbė, kad sulaikė du Kinijos piliečius, kovojančius Rusijos pusėje. Ukrainos prezidentas sakė, kad iš viso tokių Kinijos piliečių, kovojančių už Kremlių, yra daugiau nei pusantro šimto. Kinija neigia kaip nors įsitraukusi į karą, kurį pati dažniausiai vadina konfliktu arba krize. Bet Volodymyras Zelenskis sako: „akivaizdu, kad tai ne pavieniai atvejai, o sisteminė Rusijos operacija, taip pat ir Kinijos teritorijoje bei jurisdikcijoje, kuria siekiama verbuoti šios šalies piliečius karui“.
Tuo metu Lietuvoje – vėl kalbos apie diplomatinius santykius su Kinija ir tai, kad, kaip sako premjeras Gintautas Paluckas – „neturėti jokių diplomatinių santykių su Kinija – iškrentame iš (...) Europos Sąjungos konteksto“. Tam pritaria ir Prezidentūra. Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Marius Česnulevičius sako, kad „atstatyti normalius diplomatinius santykius būtų siekiamybė. Ar mes dėl to turime nusižengti savo principams ir savo vertybėms? Na, ne. Tačiau diskusija turi vykti. Tai nėra mūsų priešas, tai yra kita valstybė, su kuria mes turime nesutarimų – santykius reikia vienaip ar kitaip normalizuoti“.
Tad, visa tai mes ir aptarsime. Kaip taip, matant jau ir Kinijos piliečius kovojančius Rusijos pusėje, Lietuvos politikai kalba apie santykių su Pekinu normalizavimą?
Aiškinamės su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriumi Tomu Janeliūnu.
Komentarai
Bendravimo taisyklės