Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Kam Putinui reikalinga isterija dėl teroro akto?

2024-03-27, Trečiadienis 14:30
Aušra Jurgauskaitė

Penktadienį koncerte Maskvoje surengtas teroristinis išpuolis, per kurį žuvo 137 žmonės. Vladimiras Putinas jau bando jį sieti su Ukraina, nurodęs, kad užpuolikai spruko būtent į šią šalį, prieš kurią jau trečius metus Rusija vykdo karą. Bet už išpuolį jau kelis kartus atsakomybę prisiėmė Islamo valstybė.

„Europos Sąjunga smerkia bet kokius išpuolius prieš civilius gyventojus. Mūsų mintys yra su visais nukentėjusiais Rusijos piliečiais“, – nurodo Europos Sąjungos atstovas spaudai. Visa eilė valstybių atstovų reiškė solidarumą su aukomis, dalis ėmė neigti V. Putino kuriamas sąsajas su Ukraina ir teigti, kad už išpuolį atsakinga tik Islamo valstybė. Tuo metu Prancūzija grįžta prie aukščiausio saugumo pavojaus statuso.

„Labai gerai, kad tokia [Vakarų] reakcija buvo. Tiek, kad pareiškiama užuojauta žuvusiųjų šeimoms, tiek atmetant V. Putino kaltinimus dėl Ukrainos. Tai parodo du labai svarbius dalykus, kuriuos, aišku, Kremlius ignoruoja: pirmas dalykas – reiškiama užuojauta žuvusiųjų šeimoms, bet ne Kremliaus režimui, V. Putinui, kaip Kremliaus vadovui, dėl visų šitų dalykų. Labai daug žmonių taikių žuvo – visiškai suprantamas toks Vakarų žingsnis. (...)

Antras dalykas, kalbant apie atmetimą bet kokio Ukrainos pėdsako – tas svarbu – dėl to, kad Vakarai įvertino savo klaidą, kuri buvo prieš porą metų iki pilno masto karo. Tada Putinas pradėjo kaltinimus Ukrainai, kad čia fašistai, banderininkai, kt. – ir Vakaruose mažai kreipta dėmesio į tai – „ai, čia jis savo vidinei auditorijai žaidžia“. Aš kalbėjau su Vakarų partneriais, visą laiką sakiau: paneikite šituos dalykus bet kokiais lygiais – parlamento narių, vyriausybės – nes V. Putinas vėliau tai susisies, kalbant apie plataus masto karą prieš Ukrainą. Taip ir įvyko. Tai dabar, kai šitie dalykai yra paneigti, V. Putinui yra išmuštas argumentas užmesti ant Ukrainos atsakomybę – V. Putinui tas labai svarbu, nes jis ieško galimybių, argumentų plataus masto mobilizacijai Rusijoje, kalbant apie jo tolesnius tikslus kare prieš Ukrainą. Žiūrėsime, ką Kremlius toliau darys su ta argumentacija“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ Vakarų reakciją komentavo šiuo metu Ukrainoje esantis Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Alvydas Medalinskas, kuris taip pat atsakė į klausimus, kaip įvykis matomas Ukrainoje ir kaip tai gali paveikti Rusijos veiksmus kare prieš Ukrainą.

Politologas sako neatmetantis versijos, kad V. Putinas žinojo apie tai, kas gali įvykti.

„Jeigu mes dar giliau pažiūrėtume į situaciją – šitie teroristai atėję iš Tadžikistano. Kokia valstybė Tadžikistane turi didžiausią įtaką? (...) Rusija. (...) Rusija turi didžiausią santykį su Tadžikistano slaptosiomis tarnybomis, Rusija kontroliuoja Tadžikistano sienas su Afganistanu. Žinant KGB metodus, kaip buvo išnaudojami kai kurie čečėnų kovotojai, kad „Nord Oste“ būtų padaryta baisi provokacija – mes negalim atmesti (...) nei vieno varianto apie Kremliaus ir V. Putino KGB santykį su tuo, kas įvyko“, – laidoje kalbėjo A. Medalinskas.

Atsakydamas į klausimą, ar ši istorija kelia papildomo nerimo ukrainiečiams, prieš kuriuos Rusija jau trečius metus vykdo karą ir teroristinius veiksmus, politologas tikino, kad Ukrainoje visi supranta, jog didžiausiu klausimu lieka – ar Rusijoje bus vykdoma didžioji mobilizacija, ar ne.

„Visi supranta, kad jei V. Putinas šitą dalyką išnaudos Rusijoje ir okupuotose teritorijose – esą ukrainiečiai yra blogis, turintys ryšius vos ne su Islamo teroristais ir reikia tą blogį naikinti – šitie argumentai V. Putinui gali būti labai naudingi, jei tai yra mobilizacija, labai sparti mobilizacija – iki, pvz., pavasario galo ar vasaros pradžios, vidurio – tai Ukrainai, kuri dabar jaučia tą artilerijos ir kitos ginkluotės badą (...) – būtų didžiulis iššūkis. Čia nemačiau kitų komentarų, kaip kad V. Putinas čia vienaip ar kitaip galėjo būti pridėjęs nagus – tame tarpe, kaip sakau, kad neužkirto kelio, tam, kas įvyko – nes Putinui reikalinga visa šita isterija, žmonių pasipiktinimas dėl tokio baisaus dalyko, tam, kad jis turėtų papildomų argumentų mobilizacijai“, – Žinių radijo laidoje „Gyvenu Europoje“ kalbėjo Ukrainoje esantis politologas A. Medalinskas.

EPA-ELTA nuotr.

Straipsnis yra Europos radijo stočių tinklo „Euranet Plus“ dalis. 

https://euranetplus-inside.eu/euranet-network-news/

EuranetPlus logo keyvisual2

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai

teltonikos-vadovas-lietuvoje-mazai-aukstos-pridetines-vertes-imoniu-nes-nera-specialistu-89269-1718604786 Citata
2024 m. birželio 17 d.