Seime užregistruota parlamentarų grupė „Prieš masinę imigraciją", kurią sudaro 22 parlamentarai iš šešių frakcijų. Šiai grupei pirmininkauja Nacionalinio susivienijimo lyderis Vytautas Sinica. Politikas nurodo, kad pagal dabartinį migracijos kvotų projektą, t.y., 40 tūkst. darbo migrantų per metus, per dešimtmetį Lietuvoje gali atsirasti daugiau nei pusė milijono užsieniečių. Grupė pabrėžia, kad reikia svarstyti, kaip efektyviau valdyti migraciją, spręsti integracijos klausimus. Jie taip pat pabrėžia, kad didelis migrantų skaičius, ypač iš Centrinės Azijos, neva, kelia grėsmes nacionaliniam saugumui. Valstybės saugumo departamentas tuo metu labiausiai susirūpinęs į šalį atvykstančiais rusais ir baltarusiais.
Lietuvoje gimstamumo rodikliai rodo itin didelį nuosmukį – pernai gimė mažiausiai vaikų nuo nepriklausomybės atkūrimo. Todėl ekspertai atkreipia dėmesį, kad esant kritiniam gimstamumui, migracija tampa reikšmingu būdu palaikyti darbo rinką ir ekonominį augimą. Dažnai pabrėžiama, kad dėl klimato kaitos ir politinių krizių Lietuva gali sulaukti vis daugiau migrantų, kurie prašo prieglobsčio. Atvykę žmonės skirtingi: vieni atvyksta dirbti aukštos kvalifikacijos darbų, kiti – užimti nekvalifikuotų pozicijų, kurių, pasak verslo, nebenori dirbti tautiečiai, neretu atveju, dėl itin mažų algų. Skirtingi migrantai gali turėti įvairius lūkesčius dėl savo ateities Lietuvoje, o šie lūkesčiai daro įtaką jų norui integruotis. Statistiniai duomenys rodo, kad į Lietuvą ir toliau daugiausiai atvyksta ukrainiečių, baltarusių ir rusų, taip pat vis dažniau Lietuvą kaip šalį renkasi žmonės iš Uzbekistano, Indijos, Tadžikistano, Kirgizijos, Azerbaidžano bei Kazachstano.
Kyla klausimai, kaip užtikrinti, kad migracija būtų valdoma subalansuotai, kad būtų gerbiamos žmogaus teisės ir tuo pačiu užtikrintas nacionalinis saugumas. Ar galima sukurti tvarią migracijos ir integracijos politiką, kuri būtų naudinga tiek atvykstantiems, tiek vietos gyventojams? Kaip Lietuva galėtų pasinaudoti kitų šalių, tokių kaip Švedija ir Vokietija, patirtimi, siekdama sukurti efektyvias integracijos programas, kurios užtikrintų socialinę taiką ir ekonominį stabilumą?
Laidoje dalyvauja Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis ir Seime užregistruotos parlamentarų grupė „Prieš masinę imigraciją" pirmininkas Vytautas Sinica.
Komentarai
Bendravimo taisyklės