Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Europos Parlamente – dėmesys baltarusių kovai už demokratiją

2023-09-18, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, kalbėjusi Europos Parlamento sesijos metu, akcentavo Baltarusijos kultūros šaknis esant Europoje bei vylėsi, jog ateityje jos šalies vieta bus Europos Sąjungoje, o baltarusių kalba, ilgą laiką patyrusi prievartą iš Rusijos, taps oficialia Europos Sąjungos kalba. Ji ragino europarlamentarus bei Europos lyderius nepalikti Baltarusijos likimo Rusijos valiai. „Baltarusiai nori išgirsti, kad jų valstybė netaps prizu, kuris perleidžiamas V. Putinui", – teigė Baltarusijos opozicijos lyderė.

S. Cichanouskaja reikalavo griežtinti sankcijas A. Lukašenkos režimui bei patraukti patį A. Lukašenką baudžiamojon atsakomybėn už jo nusikaltimus. Reaguodama į Baltarusijos diktatoriaus sprendimą baltarusiams nebeišduoti pasų užsienio ambasadose ir konsulatuose, S. Cichanouskaja paskelbė, jog kitais metais Baltarusijos opozicija pradės išdavinėti Baltarusijos pasus, kurie patvirtins asmens baltarusišką pilietybę ir taip leis baltarusiams, pabėgusiems nuo represijų savo šalyje, keliauti po pasaulį. Ji sakė planuojanti paprašyti ES valstybių pripažinti šiuos kelionės dokumentus.

Savo kalboje jį prašė paremti Lietuvos europarlamentaro Petro Auštrevičiaus parengtą rezoliuciją apie Baltarusiją. Rezoliucija buvo priimta didžiule balsų dauguma: „už" balsavo 453 deputatai, 21 – „prieš", dar 40 europarlamentarų susilaikė. Rezoliucijoje pasmerktas A. Lukašenkos režimas dėl represijų prieš Baltarusijos žmones, o diktatorius pripažintas bendrininku Rusijos kare prieš Ukrainą. Taip pat raginama Baltarusijai taikyti „veidrodines sankcijas", t. y. panašias į tas, kurios taikomos Rusijai. Atskira rezoliucijos dalis skirta neteisėtai iš Ukrainos į Baltarusiją deportuotiems daugiau kaip 2 150 vaikų, tarp jų – ir našlaičių, kurie buvo prievarta atvežti iš laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų.

Plačiau apie rezoliucijos esmę ir kaip ji prisidės prie baltarusių kovos už demokratiją savo šalyje pakalbėjome su europarlamentaru P. Auštrevičiumi. Jo teigimu, pastaraisiais metais A. Lukašenkos režimas tik sustiprėjo, o represijos pasiekė neregėtą lygį, todėl būtina imtis veiksmų. Europarlamentaras išskyrė sankcijas bei tarptautinį tribunolą.

„Reikia stiprinti sankcijų režimą prieš Baltarusiją. Režimą reikia stabdyti, o ne laukti, kol įsibėgės ir dar gaus daugiau jėgos prieš opoziciją ir savo piliečius. Mes labai aiškiai nurodėme, kad diktatorius A. Lukašenka tikrai nusipelno Hagos tribunolo ir apie tai reikia kalbėti jau dabar, o ne laukti kažkokios ateities. Arešto orderiai turi labai didžiulį poveikį – ne tik simbolinį“,  akcentavo P. Auštrevičius.

Paklaustas apie augantį Baltarusijos tautinį sąmoningumą, P. Auštrevičius akcentavo vykdomą rusifikaciją, kuri, jo nuomone, kelia pavojų Baltarusijos suverenitetui.

„Rusifikacija yra tiesiogiai susijusi ir su didėjančia grėsme Baltarusijos suverenitetui. Mes matome Rusijos įtaką, kad A. Lukašenka neturi iš esmės priemonių atsilaikyti prieš spaudimą, todėl Baltarusijos žmonės labai aiškiai supranta, kad juos išgelbėti gali tik kelias į Europą“,  teigė P. Auštrevičius.

Šį kelią, europarlamentaro nuomone, atvertų Ukrainos pergalė prieš Rusiją. O kol revoliucija Baltarusijoje dar neįvyko, opozicija turi jau dabar ruoštis vykdyti reformas.

„Demokratinės jėgos turi įgyti kuo daugiau žinių apie reformas, būtinų transformacijų planą, strategiją, kuri laukia Baltarusijos ateityje ir apie tai reikia kalbėti dabar“,  pabrėžė europarlamentaras.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

Eltos nuotr.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai